Uzávěry do sídla Deníku v Aksamitově ulici donášeli také čtenáři.
„Všem vám mockrát děkujeme. Každé víčko se hodí," řekla matka děvčátka Renata.
Za nasbírané vršky v recyklační provozovně dostane rodina peníze, které jsou potřeba na pokrytí výloh spojených s nejrůznějšími léčebnými procedurami pro malou Simonku.
Ta má po prodělaném vážném onemocnění a intenzivní léčbě problémy s pohybem, ovládáním svalů, trpí epilepsií i opožděným mentálním vývojem s rysy autismu.
Maminka s dcerkou již vloni absolvovala dvě speciální terapie v Lázních Klimkovice. Jeden pobyt zde vychází na padesát tisíc korun.
Před Vánocemi spolu byly také v léčebném centru Adeli ve slovenských Piešťanech.
Rehabilitační kurz spolu s dalšími procedurami tam stál sto třicet tisíc korun. Osmileté holčičce terapie velmi pomáhají.
„Po návratu z Adeli začala sama jíst. Dokázali jsme také uvolnit svaly na obličeji. Pomohla nám logopedie. Simonka také lépe chodí," řekla Renata Sliwková.
Velkou část nemalých finančních nákladů pokryly kromě výtěžku ze sbírky víček hlavně dary od sponzorů získaných zvláště díky nadaci Dobré místo pro život.
Za kilo vršků 6,50 Kč
Děvčátku by prospěly i další lázeňské pobyty. I proto rodina nadále shromažďuje plastové vršky.
Lidé je mohou přinášet například do květinářství a trafiky u obchodního domu v Rooseveltově ulici, do Pizzerie Sole Mio v ulici U Kapličky.
Sbírají je také ve šternberském kadeřnickém salonu Hanka v Čechově ulici či v Second handu v Mrsklesích a v bohuňovické knihovně.
„Dosud jsme nasbírali dohromady pět tun a začíná se šestou," vypočítala matka.
Víčka odváží do recyklační provozovny v Křelově, přičemž za kilo se zde platí 6,50 korun.
Děvčátko jako "hadrová panenka"
Osmiletá Simonka se narodila jako zdravé děvčátko. V šesti týdnech ale onemocněla infekčním plicním zánětem a skončila na umělé plicní ventilaci.
„Důsledkem onemocnění a intenzivní péče, kdy jí byly podávány silné medikamenty se z ní stala v podstatě hadrová panenka," popsala osud dcery sedmačtyřicetiletá Renata Sliwková.
Dcerku, která má lehkou mentální retardaci, projevují se u ní rysy autismu a bere léky potlačující epileptické záchvaty, doprovází na plavání a každý den s ní cvičí.
Získat peníze za nasbíraná víčka od PET lahví se snaží také další rodiny, jejichž děti potřebují finančně nákladnou léčbu.
Veřejnost sběrem uzávěrů od plastových lahví může pomoct například také Matyášovi či Lukášovi z Olomouce nebo Sáře z Bohuňovic.
Podrobné informace jsou o jednotlivých sbírkách k dispozici zejména na sociální síti Facebook.