Když zájemce o stavbu domku narazí na volnou zasíťovanou parcelu, může to považovat za štěstí.

„Nevím, že by někde přibyly, objevila se třeba možnost satelitu a podobně. Něco málo je v Holici, možná dvacet parcel, inzerujeme to tři měsíce a na každý máme dva zájemce. Jinak je jich v Olomouci málo, ostatně jako všude," zhodnotil majitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Kdo chce stavět, musí hledat u soukromých vlastníků, město už nemá co nabídnout.

„Město Olomouc není vlastníkem pozemků, které by připravovalo pro výstavbu rodinných domů, a to z toho důvodu, že v minulosti již vhodné pozemky zájemcům nabídlo a dalšími nedisponuje," uvedla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Pokud jsou volné pozemky, vyroste na nich spíše bytová výstavba, která se investorům více vyplatí.

„Z tohoto hlediska parcel pro rodinné domky dostatek není. Průměrná cena šla v poslední době o tři čtyři procenta nahoru. Když člověk sleduje realitní trh, tak Olomouc patří v republice k městům s největším nárůstem cen nemovitostí," uvedl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09), který má na radnici na starosti rozvoj města.

Neředín? Urvali by nám ruce 

Zastupitelé koncem června schválili novou cenovou mapu.

Meziroční nárůst ceny pozemků pro výstavbu rodinných domů je zhruba o jedno procento, v průměru stojí metr čtvereční 1700 korun.

Nejvýraznější cenový nárůst popisuje dokument v okrajových částech jako je Neředín, Nová Ulice nebo Droždín.

„Neředín a tak dále, tam by nám urvali ruce. Bavit se o ceně je ale úplně zbytečné, i kdyby to bylo dva tisíce, dva a půl, tři tisíce korun za metr. Majitelé vyčkávají, že to bude ještě dražší, kam to půjde," komentoval vývoj cen Petr Korytar.

Před dvaceti lety se přitom zdálo, že strop už je dost vysoký.

„Nikdy nepamatuji v Olomouci období, kdy by bylo dost stavebních pozemků, ačkoli víc než dnes jich bylo v 90. letech a do roku 2000. Když však skočila cena na osm set nebo tisíc korun za metr, všichni řekli, že je to předražené a nebudou kupovat. Dnes stojí přes dva tisíce a nejsou," připomněl realitní makléř.

Například do roku 2006 udávala cenová mapa průměrnou hodnotu zhruba do 650 korun za metr čtvereční, následně začaly ceny stoupat.

Dnes se blíží trojnásobku z poloviny 90. let.

Vesnice v okolí satelity regulují

Zájemci tak musejí hledat, často kromě okrajových častí města i mimo něj.

„Když se podíváme na vesnice, tam výstavba roste. Obce občas nějaký pozemek do územního plánu začlení, aby se zastavil. Ale i tak to regulují. Menší vsi nechtějí, aby se staly satelity a původní vesnice se navíc odtrhla, protože nová výstavba nebude sžitá. Třeba Bohuňovice pustily zhruba deset parcel na jedné i druhé straně, aby se lidé poznali. Jinak to může obec úplně rozbít," dodal Petr Korytar, že pokud se obyvatelé neznají, je to na škodu a starostové by proto měli uvolňování parcel hlídat.

Realitní kanceláře nabízejí stavební parcely nedaleko Olomouce v podobných cenách jako je průměr v krajském městě.

Ve Velkém Týnci stojí metr 1700 korun, v Horce nad Moravou 1600 korun a ve Štěpánově o stokorunu méně.

Územní plán má pro rodinné domy místo

Současný územní plán Olomouce vymezuje rodinným domům více různých lokalit. V některých případech je stavba podmíněná územní studií.

„V těchto podrobnějších studiích je navrženo konkrétní řešení umístění veřejných prostranství a jsou v nich stanoveny podmínky pro stavbu rodinných domů. Územní studie jsou zveřejněny na webových stránkách města," sdělila mluvčí magistrátu.

„Je pak věcí vlastníků těchto pozemků, za jakých podmínek a kdy budou pozemky zájemcům nabízet," doplnila Štědrá.

Cenová mapa se opírá o statistický vzorek prodaných pozemků v minulém a částečně i letošním roce. U nejdražších ploch v centru města uvádí cenu přibližně 12 500 korun, v okrajových částech nejvíce tři tisíce korun.