Zástupci hejtmanství také slíbili pomoci radnici se získáváním peněz na vládní úrovni.

Policie průběžné kontroluje přechody pro chodce a ty nevyhovující je pak nutné upravit nebo přetřít.

„V Olomouci jich bylo zrušeno šest, chystá se dalších dvacet. Celkem jsou jich v kraji stovky. Budeme vyžadovat, aby peníze na náhrady zrušených přechodů byly z valné míry ze Státního fondu dopravní infrastruktury, kde je 97 miliard korun," řekl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Rozpočet města na nové přechody je 5,6 milionů korun, kraj v dotacích na jejich obnovu rozděluje pět milionů. V případě potřeby je ale odhodlaný částku navýšit.

Scházíme, abychom kraj neznehybnili

Mluvilo se také o oprášení plánu na novou silnici mezi kruhovým objezdem za hypermarketem Globus a Moravskými železárnami.

Podle hejtmana by mohl být financován z peněz, které má získat takzvaná Olomoucká aglomerace přes ministerstvo pro místní rozvoj.

Při budování a opravách silnic kraj i město vyloučily zásadnější komplikace.

„Jen za kraj půjde do silnic přes miliardu korun, k tomu peníze z Ředitelství silnic a Správy železniční a dopravní cesty. Třicet obcí navíc opravuje kanalizace. Co dva týdny se proto scházíme, abychom kraj neznehybnili," dodal hejtman.

Oprava obchvatu i Brněnské

V Olomouci se chystá oprava obchvatu města.

Část čtyřproudé R35 má ovšem zůstat průjezdná.

Pracovat se letos bude i v částech ulic Brněnská a Velkomoravská.

„Odbor dopravy magistrátu apeluje na zhotovitele, aby hledali schůdnější cestu, než se kterou jsme se setkali před několika měsíci, tedy uzavření obou pruhů. Aby opět nedošlo ke kolapsu," uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).

Dalšími body setkání byla například společná propagace několika olomouckých zápasů letošního mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do jednadvaceti let nebo protipovodňová ochrana města a s tím související úpravy mostů na Masarykově třídě a u restaurace Bristol.