Pokud jde o rušené pobočky, podle České pošty platí, že pošta neskončí tam, kde je pouze jedna pobočka. Obce nepřijdou ani o Partnery.

Podle informací Olomouckého deníku Úřadu práce ohlášený záměr České pošty počítá v Olomouckém kraji s propuštěním 121 zaměstnanců.

Kolik poštovních poboček a kde přesně bude v Olomouckém kraji redukováno, zveřejní Česká pošta nejdříve v příštím týdnu, až vláda posvětí návrh Českého telekomunikačního úřadu na rozsah veřejné poštovní služby a počet povinných provozoven.

Pobočka České pošty na Horním náměstí v Olomouci
Které pobočky zavře pošta v Olomouci? Nic nevíme, reagují zaměstnanci a odbory

„Materiál, který připravuje Český telekomunikační úřad a který předpokládá snížení počtu poboček ze současných 3200 na 2900, je nyní stále v mezirezortním připomínkovém řízení. Není tedy ještě jasná jeho definitivní podoba. Z toho důvodu nebyl finalizován seznam, kterých pošt se bude rušení týkat,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

„V případě, že k rušení poboček přistoupíme, starostové i veřejnost budou o konkrétních rušených pobočkách informováni,“ dodal.

Aspoň jedna pošta zůstane

Platí, že pokud je v obci jedna pobočka, tak tam zůstane. Pošty partner se rušit nebudou.

„Musíme zachovat dostupnost poštovních služeb,“ uvedl Vysoudil.

Nově se podle mluvčího zvýší docházková vzdálenost. Nyní je maximum dva kilometry, nově to bude o kilometr více.

V Olomouci je nyní 14 poboček. Minimálně jedna ve městě zavře. Kolik to ale bude ve skutečnosti a kde, není v tuto chvíli jasné. Podle informací Olomouckého deníku se však nemusí jednat pouze o malé pobočky.

Ilustrační foto
Parcely pro rodinné domy na Olomoucku? Obce je nabízejí za velmi příznivé ceny

Pokud jde o počty propuštěných zaměstnanců, podle Vysoudila neznamená, že ze zrušených poboček budou všichni zaměstnanci propuštěni.

„Řada z nich najde uplatnění na jiných poštách. Budeme to posuzovat podle pracovního výkonu, proklientského přístupu či ročního hodnocení zaměstnanců,“ uvedl.

Jak Olomouckému deníku sdělila Jindřiška Budweiserová z Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, může být nakonec počet propuštěných nižší než avizuje záměr rušených míst ohlášený Úřadu práce – celostátně 2 269 zaměstnanců. Některé rušené pozice jsou neobsazené.

„Informaci o hromadném propouštění jsme již dostali na vědomí a příští středu je jednání mezi všemi odborovými organizacemi a vedením České pošty, kde představí, jak by měla organizační změna vypadat,“ uvedla.

„My jsme v principu proti tomu, aby se rušila pracovní místa, ale počkáme si na to jednání, kdy dostaneme další informace, protože toto je záměr. Moje zkušenost je taková, že konečné číslo je většinou jiné. Myslím, že tak vysoké nebude. Následně pak budeme jako odbory reagovat,“ dodala Jindřiška Budweiserová.