„Co to na vás zase chystají!“ obracela se ve čtvrtek dopoledne zákaznice na pracovnici menší poštovní pobočky v Olomouci. „Zavřou vás? To snad ne, chodíme sem roky,“ kroutila hlavou žena středních let.

Zaměstnankyně pošty jasnou odpověď neměla. Neví. Oficiální informaci zatím nedostala.

Ani její kolegyně z jiné menší pobočky v krajském městě zatím netuší, jestli bude mít práci i po 1. červenci, kdy by mělo dojít na připravované organizační změny v podniku.

„Už jsem zažila leccos, uvidíme. Spekuluje se o pobočkách ve městech, těch menších pobočkách, ale nevíme nic. Že by nás v takovém případě přesunuli na jinou poštu? Tomu moc nevěřím,“ sdělila Olomouckému deníku dlouholetá zaměstnankyně České pošty.

Omezení pobočkové sítě by se mělo týkat Prahy, všech krajských měst a většiny okresních měst.

„Materiál, který připravuje Český telekomunikační úřad a který předpokládá snížení počtu poboček ze současných 3200 na 2900, je nyní stále v mezirezortním připomínkovém řízení. Není tedy ještě jasná jeho definitivní podoba. Z toho důvodu nebyl finalizován seznam, kterých pošt se bude rušení týkat,“ reagoval mluvčí České pošty Ivo Vysoudil na dotazy Olomouckého deníku.

„V případě, že k rušení poboček přistoupíme, starostové i veřejnost budou o konkrétních rušených pobočkách informováni,“ dodal.

Ilustrační foto.
Rekordní počet nakažených svrabem v Olomouckém kraji. Jaká je příčina

Jednou poštu v obci nezavřou

Do počtu 3200 poboček se podle mluvčího započítávají i pošty Partner, kterých je v současné době přes 800.

„Těch se rušení týkat nebude, stejně tak nedojde ke zrušení pošty, která je v obci nebo městě jedna jediná. Musíme zachovat dostupnost poštovních služeb, proto by rušení těchto pošt nedávalo smysl,“ vysvětlil Ivo Vysoudil.

Pokud je v obci jedna pobočka, tak tam zůstane. Rušení poboček proběhne bez náhrady, tedy i bez převodu na pošty Partner. „Důležité je, aby byla zachována dostupnost poštovních služeb podle platné legislativy,“ dodal mluvčí.

Mobilní pošta zajížděla do několika obcí v Olomouckém kraji
Mobilní pošta ukončila testovací provoz, zájem nebyl velký. Jede jinam

Pokud jde o počty propuštěných zaměstnanců, přesné číslo podle mluvčího vyplyne ze seznamu rušených pošt.

„Neznamená to ale, že ze zrušených poboček budou všichni zaměstnanci propuštěni. Řada z nich najde uplatnění na jiných poštách. Budeme to posuzovat podle pracovního výkonu, proklientského přístupu či ročního hodnocení zaměstnanců,“ uvedl.

Podobné to bude u doručovatelů, kde má podle mluvčího na objem přepravovaných zásilek vliv zákon DEPO, který souvisí s elektronizací postupů orgánů veřejné moci, a povinně zřízené datové schránky pro více než dva miliony "ičařů".

Úspory na mzdách a provozu pošt budou v řádu jednotek miliard korun.

Odboráři: S hromadným propouštěním nesouhlasíme

Které pobočky budou zrušeny a kolik zaměstnanců přesně pošta propustí, zatím nevědí ani odbory. S hromadným propuštěním nesouhlasí.

„Co se týká projednávání této organizační změny, tak zatím odbory nedostaly žádné informace,“ potvrdila Olomouckému deníku Jindřiška Budweiserová z Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb.

„Aby zaměstnavatel stihl veškeré lhůty, musí do konce měsíce poslat oznámení Úřadu práce o záměru hromadného propouštění, a má povinnost sdělit tuto informaci odborům na vědomí,“ vysvětlila.

Česká pošta vede s odbory sociální dialog. Za poslední čtyři roky bylo zrušeno více než 7000 pracovních pozic.

„Co se chystá, není nová situace. My však nesouhlasíme s rušením pracovních pozic, hlavně v tom nevidíme ten naplněný účel ve smyslu schopnosti České počty dále ekonomicky fungovat,“ reagovala Budweiserová.

„Všechny změny, které proběhly od roku 2018 sice přinesly úsporu jedné miliardy korun na straně nákladů na základní poštovní služby, ale ekonomická situace podniku se pořád zhoršuje a zhoršuje,“ poukázala.

Ilustrační foto
Parcely pro rodinné domy na Olomoucku? Obce je nabízejí za velmi příznivé ceny

Odbory vloni připravily petici za zachování veřejných poštovních služeb, kterou podepsalo skoro 28 000 lidí.

Konkrétně v Olomouci v současné době funguje 14 poboček České pošty. Klienti mají také možnost ve městě využít služeb více než dvacítky externích Balíkoven nebo si balík vyzvednout v některém z 15 výdejních boxů.