V Olomouci k 1. červenci uzavřela Česká pošta sedm svých poboček. Jak avizovala, tento nepotřebný majetek prodá. Týká se to i budovy v Raisově ulici v Nemilanech a jednotky v domě v Litovelské ulici.

„U nemovitostí by mělo dojít k jejich prodeji, termíny prodeje prozatím nejsou známy,“ sdělil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. „ U nemovitostí v Litovelské a Raisově ulici by měl být zahájen prodej na přelomu roku,“ doplnil mluvčí.

Pošta Olomouc 9 a depo v Ladově ulici. Česká pošta připravuje prodej areálu
Rozlehlý areál pošty v Ladově ulici půjde do prodeje. Co bude s pobočkou

Nejsledovanější je v Olomouci další osud paláce na Horním náměstí s odhadní cenou 130 milionů korun. Česká pošta v první fázi nabízí budovu státním organizacím. Mezi okruh oprávněných subjektů nespadá město, které zájem o nemovitost projevilo. Už před několika měsíci nabídlo řešení, ale neuspělo.

Dnes už bývalá pobočka České pošty na Horním náměstí v Olomouci, která je na prodej.
Pošta prodává palác na Horním náměstí. Odhad je 130 milionů

Pokud takzvané oprávněné subjekty neprojeví o palác zájem, půjde nemovitost na top adrese do aukce. Budovu v ní získá ten zájemce, který nabídne nejvyšší cenu.

„U Horního náměstí předpokládáme prodej v první polovině příštího roku. Termíny prodeje budou zveřejněny na webových stránkách České pošty,“ uvedl mluvčí České pošty.

V rámci probíhající transformace už státní podnik připravuje prodej areálu v Ladově ulici, kde má depo a v provozu je pošta Olomouc 9. Za nemovitosti v Hejčíně s celkovou výměrou pozemků bezmála 13 tisíc metrů čtverečních by chtěla pošta utržit 119 milionů korun. Prodej je připravován formou elektronické aukce.

„Česká pošta bude využívat po prodeji cca čtvrtinu objektu na základě nájemní smlouvy, provoz pošty bude zachován,“ ujistil klienty mluvčí státního podniku Ivo Vysoudil.

V Dalimilově ulici v Chomoutově krotí provoz na silnici stacionární radary, 7.12. 2023
V Chomoutově a Chválkovicích spustí ostrý provoz radarů s pokutami

Místo přepážek základní škola

Dva objekty, kde v létě skončila poštovní pobočka, vlastní město Olomouc. Konkrétně objekt na návsi Svobody a v Kyselovské ulici. V současnosti to vypadá tak, že prostory využije samotné město, přesněji příspěvkové organizace města.

„Prostor na návsi Svobody by měla využít ZŠ a MŠ Olomouc-Holice pro potřeby základní školy. O prostory v Kyselovské ulici projevila předběžně zájem Knihovna města Olomouce a oddělení KMČ, ale není ještě rozhodnuto,“ sdělila mluvčí magistrátu Jana Doleželová. „Rozhodnutí rady města o konečném využití prostor předpokládáme v lednu či únoru,“ dodala.

Objekt dnes už bývalé poštovní úřadovny v Hněvotínské ulici vlastní Fakultní nemocnice Olomouc. Ta již vypsala výběrové řízení na nového nájemce. Termín pro podávání nabídek uplynul v minulém týdnu.

Historický dům v Panské 11 (úzká, vysoká stavba uprostřed) v centru Olomouce, kde sídlí regionální kancelář Sociální demokracie,  je na prodej
Sociální demokracie prodává své sídlo v Olomouci

Z pošty prodejna hygienických potřeb

Využití osiřelých prostor řešily i městské úřady v Litovli a Uničově. O prodeji majetku, kde byla v pronájmu pošta, města neuvažují.

V Litovli proběhla soutěž na nájemce přízemí budovy v Chudobíně a nyní je již uzavřena smlouva. Město ji podepsalo s firmou, jež podniká ve zbylé části objektu na průtahu obcí. Společnost Nappy, která zde balí jednorázové přebalovací pleny pro děti a dospělé by v prostorách, kde fungovala pošta, podle městského úřadu do budoucna chtěla otevřít prodejnu těchto hygienických potřeb.

Ilustrační foto
Olomouc chystá nový krytý bazén. Pětadvacítku na kraji města

V případě objektu v Uničově-Střelicích se podle radnice v tuto chvíli o komerčním pronájmu neuvažuje.

„Ve stejném objektu jako někdejší pošta sídlí i střelické oddělení Mateřské školy Uničov, které o prostory projevilo zájem. Nyní je tedy na školce, aby zvážila zda a jak uvolněné místnosti využije,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.