Olomoucká radnice o koupi historické budovy už zájem nemá, chtěla by však pro své záměry získat rozlehlý areál v Ladově.

Termín aukce a vyvolávací cena je už známá i pro prostory po bývalé poště v Litovelské ulici.

Budova Namiro v Palackého ulici v Olomouci
Olomouc kupuje Namiro za 400 milionů. Úvěr si bere i kvůli areálu pošty Ladova

Průjezd přes cizí areál

Vyvolávací cena pro palác po bývalé poště na Horním náměstí je 130 milionů korun.

„Záměr prodeje budovy je nyní zveřejněn na Portále veřejné správy (PVS), přičemž lhůta vyprší 20. dubna,“ sdělil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.


Nahrává se anketa ...

Do té doby se mohou přihlásit takzvané oprávněné subjekty. Patří mezi ně státní organizace a podniky. Město, které v minulosti projevilo zájem, se mezi ně nepočítá.

Pokud se v rámci lhůty, tedy do 20. dubna, přihlásí nějaká státní instituce, Česká pošta v takovém případě převede majetek za cenu obvyklou podle znaleckého posudku.

Schránky České pošty v Olomouci
Pošta ruší nejen pobočky, ale i schránky. A chystá se další redukce

Majetek, o který během zveřejnění na portále veřejné správy neprojevil nikdo zájem, pak státní podnik může prodat formou výběrového řízení, konkrétně elektronické aukce.

„Objekt získá zájemce s nejvyšší nabídkou,“ uvedl mluvčí.

Odhadní cena uvedená na webu České pošty v nabídce nemovitosti s adresou Horní náměstí 27 ve složce „připravujeme“ činí 130 milionů korun. Jedná se o vyvolávací cenu stanovenou podle znaleckého posudku.

„Termín případné aukce zatím stanoven není. Může se uskutečnit teprve po vypršení lhůty pro zveřejnění záměru na PVS, a to v případě, že nikdo z oprávněných subjektů neprojeví,“ dodal mluvčí České pošty.

Pošta na Horním náměstí v Olomouci zavřela. V pátek mezi 8. a 9. hodinou obsloužila poslední klienty. Ti většinou uzavření pobočky kritizovali. Taky vyjadřovali podporu zaměstnancům, 30. června 2023
Poslední hodina na poště na Horním náměstí. Někteří klienti se přišli rozloučit

Osmipodlažní budova se prodává s pozemkem o výměře 1101 metrů čtverečních.

„Budova je situovaná v samém centru krajského města, která je ovšem v památkové péči, což částečně zhoršuje a prodražuje rekonstrukce,“ stojí v dokumentu k nabídce.

Je zde i důležitá poznámka, že do objektu není přímý vjezd do dvora z veřejné cesty. Průjezd je umožněn přes cizí areál.

Litovelská za necelé 4 miliony

Česká pošta v rámci transformace chystá v Olomouci prodej areálu v Ladově ulici, kde bylo depo a v provozu je pošta Olomouc 9.

Za nemovitosti v Hejčíně s celkovou výměrou pozemků bezmála 13 tisíc metrů čtverečních by chtěl podnik utržit 119 milionů korun.

„Česká pošta bude využívat po prodeji cca čtvrtinu objektu na základě nájemní smlouvy, provoz pošty bude zachován,“ ujistil klienty Vysoudil.

Nový radar v ulici Přerovská v Olomouci. Měří se od 1. dubna 2024dubna
V Olomouci měří nový radar, další se chystá. Přibudou i u Šternberka

K prodeji jsou již připraveny prostory po bývalé poštovní pobočce v olomoucké Litovelské ulici. Minimální cena je 3,87 milionu korun. Elektronická aukce již má termín - uskuteční se 10. května od 10:00.

Na prodej by brzy měla být i budova v Raisově ulici v Nemilanech.

Magistrát v Ladově?

V Olomouci k 1. červenci 2023 uzavřela Česká pošta sedm svých poboček. V části z nich byla v pronájmu.

O nemovitosti v Ladově ulici uvažuje město Olomouc. Zřídilo by zde kanceláře pro úředníky. Částečně i kvůli tomu si bere úvěr. Město se buď zúčastní otevřené soutěže, anebo by mělo mít možnost doplatit nejvyšší nabídku.

V centru Olomouce v tomto týdnu skončila další prodejna masa a uzenin. Přesouvá se jinam, 29. března 2024
V centru Olomouce zavřela další masna. Provozoven neubývá, ujišťuje radnice

Podle primátora Miroslava Žbánka je areál vhodný i kvůli možnostem parkování.

„Česká pošta má zájem, aby objekt, ve kterém dále hodlá provozovat poštu, zůstal pokud možno ve veřejném sektoru,“ zmínil Žbánek na posledním jednání zastupitelstva.

O koupi budovy na Horním náměstí už radnice neuvažuje.

Magistrát musí vyřešit umístění úředníků z odbor agendy řidičů a motorových vozidel ve Vejdovského, kde si prostory pronajímá od státu. Policie ČR nakonec prodloužila termín do konce roku 2026.