Rozhodnutí zrušit historickou poštovní pobočku Olomouc 8 v krajském městě narazilo. Proti jsou klienti pošty, zejména starší generace, kteří vyjadřují nesouhlas peticí. Krok státního podniku odmítá vedení samosprávy.

„Bezbariérový přístup a důležitý orientační bod pro nevidomé i množství klientů, kteří tuto pobočku využívají, to jsou jednoznačné argumenty, proč chceme, aby byla zachovaná,“ zdůraznil primátor Miroslav Žbánek.

Zástupce vedení České pošty, se kterým se sešli v minulém týdnu, proto požádali o „výměnu“ pobočky na Horním náměstí za pobočku na náměstí Republiky.

Na náměstí Republiky v pronájmu

Zatímco na Horním náměstí je pošta ve „svém“, budova nacházející se na rohu ulice Mariánská a náměstí Republiky je soukromé společnosti, které státní podnik platí za prostory pro čtyři přepážky v části přízemí nájem. Dá se předpokládat, že se pošta bude požadované výměně bránit.

„Za nás jednání (s vedením města, pozn. red.) proběhlo a neplyne z něj pro nás závěr, že by mělo dojít ke změně původního plánu,“ sdělil v pondělí Olomouckému deníku mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Česká pošta už dříve avizovala, že na základě jednání s vedením obcí může dojít k výměně poboček určených ke zrušení, a to za předpokladu, že připomínky měst budou zapadat do tří základních rámců rušení poboček: legislativního, ekonomického a proklientského.

V případě nepotřebných budov je následný postup České pošty takový, že nemovitost je nejprve nabídnuta obci a pokud neprojeví zájem, jde objekt do e-aukce. „V případě, že tedy dojde ke zrušení pobočky pošty na Horním náměstí v Olomouci, bude se postupovat tímto způsobem,“ potvrdil Vysoudil.

Budova s poštou Olomouc 8 zatím ani nemá znalecký odhad ceny. Při případném prodeji by se státní podnik rovněž musel vypořádat se stávajícími nájemními smlouvami na nebytové a bytové prostory v objektu.

Po letech atraktivní nabídka na náměstí

Pokud palác na Horním náměstí bude na prodej, Česká pošta podle expertů na reality nemovitost určitě prodá.

„Bude to o ceně, která bude určitě v řádu nižších stomilionů korun. Přes 100 milionů určitě,“ zamýšlel se ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Podle něj by se jednalo o lukrativní nabídku a pro investora zajímavou příležitost přímo na Horním náměstí, kde v posledních letech nic podobného k mání nebylo.

„Zlatá éra centra města sice už byla, ale stále je to velmi zajímavá komerční věc. Ano, parkování je hendikep, s tím by kupující musel počítat, je to něco za něco,“ dodal expert.

Banka i bydlení

I když se mezi klienty pošty spekuluje mimo jiné o tom, že budovu si vyhlédl podnikatel z Olomouce a chce zde vybudovat hotel, Korytar by takové možné využití nemovitosti neviděl jako nejlepší variantu.

„V Olomouci se postavilo v poslední době několik moderních špičkových hotelů. Neznám stav objektu na Horním náměstí, ale kombinace velikosti a stáří budovy – na hotel bych to neviděl,“ zamýšlel se odborník.

„Spíše bych to dole viděl na nějakou zajímavou instituci, banku něco podobného, nahoře kanceláře, popřípadě bydlení,“ dodal.

Česká pošta má aktuálně na svém webu k předpokládanému prodeji 13 nemovitostí po celé republice. Jsou mezi nimi i budovy na Poděbradově náměstí v Prostějově a v ulici Gen. Svobody v Šumperku. Dalších dvanáct objektů v současnosti nabízí, je mezi nimi budova v Bohdíkově, část Raškov Ves, na Šumpersku, za 3,065 milionu korun.

Česká pošta musela přikročit k transformaci, jejíž součástí je od poloviny letošního roku snížení počtu poboček o 300 na 2900. Spolu s tím z pošty odejde přibližně 1600 lidí.

Pokud by státní podnik nezahájil změny, hrozila by mu insolvence. Za loňský rok zvýšila pošta ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se podle ČTK snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy korun.