Česká pošta v pátek avizovala, že její zástupci navštíví starosty a odůvodní výběr rušených poboček. Sdělí kritéria, podle kterých postupovali, včetně datových podkladů, a budou s nimi diskutovat o budoucím zajištění poštovních služeb ve městě.

„Návrh termínu ze strany České pošty již přišel, ale koliduje s termíny pana primátora. Datum jednání tedy zatím sjednáno není,“ sdělil v úterý odpoledne náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Pobočka České pošty na Horním náměstí v Olomouci
"Bude tady hotel!" Naštvaní Olomoučané spekulují o osudu pošty. Má ještě šanci?

V Olomouci škrtla Česká pošta sedm ze čtrnácti poboček. Na seznam zařadila i poštu na Horním náměstí. Proti jejímu uzavření lidé podepisují v prostorách pošty petici. V úterý na ní byly již desítky jmen.

Právě o této pobočce a dalších dvou v okrajových částech chce vedení města jednat prioritně.

„Pro nás s jakýmsi vykřičníkem je tato pošta (Horní náměstí, pozn.red.) a potom případ zrušení dvou sousedních pošt Nemilany a Slavonín, vzhledem k tomu, že jsou v odlehlejších částech města a hlavně, jak jsou vedle sebe,“ poukázal náměstek primátora.

„Chtěli bychom znát principy, na základě kterých vyšlo, že tyto pobočky mají být zrušeny,“ doplnil Bačák s tím, že v případě Nemilan a Slavonína bude radnice usilovat o udržení alespoň jedné z nich.

Pošta na Horním náměstí v Olomouci. Vlastníkem paláce je stát, právo hospodařit s majetkem je v rukou České pošty.
Další kritika rušení pošty na Horním náměstí: velký problém pro nevidomé

Poboček ve městě zavřou sedm. Tečka

Naděje na zachování těchto poboček je. Pošta diskusi připouští. Vedení města však musí přijít s argumenty, které budou dávat logiku na základě tří kritérií, podle nichž pošta o uzavření pobočky rozhodovala. V úvahu by pak připadala výměna rušené pobočky za jinou ve městě.

Tedy i po jednání o možných variantách skončí k 1. červenci v Olomouci sedm poboček.

„Redukce poboček byla stanovena podle parametrů Českého telekomunikačního úřadu, konkrétní pošty pak byly vybrány podle různých kritérií, ta jsou tři hlavní - legislativní, ekonomický a prozákaznický. V případě pošty Olomouc 8 je důležitým kritériem ekonomická rentabilita provozu a blízká vzdálenost dalších poboček,“ vysvětloval v pátek mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Na dotaz Olomouckého deníku, nakolik je rozhodnutí v případě pošty Olomouc 8 nezvratné, odkázal na oznámení, které Česká pošta odeslala starostům.

„Tři sta poboček v České republice se zruší, ale pokud starosta přijde s argumenty, které budou dávat logiku podle našich základních tří kritérií, je možné se o výměně rušené pobočky za jinou bavit. Ze seznamu ale žádné pošty vyňaty nebudou. Konečné číslo rušených pošt je 300,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí.

Nové parkovací automaty v Olomouci, duben 2023
V Olomouci jsou nové parkovací automaty. Kartou teď zaplatíte všude

Jak poukázal primátor Olomouce Miroslav Žbánek, konkrétně pobočka na Horním náměstí je poměrně frekventovaná.

„Lidé si zde naopak stěžují, že není v některých časech otevřený dostatečný počet překážek. Zajímalo by mě, jakou formou chce Česká pošta tuto pobočku nahradit,“ zdůraznil.

Kromě úřadovny na Horním náměstí se rušení týká poboček v Holici (Náves Svobody), ve Slavoníně (Kyselovská), v Nemilanech (Raisova), v Pavlovičkách (Pavlovická), v Litovelské ulici a v Hněvotínské u fakultní nemocnice.

„Pokud jde o okrajové části, budeme se snažit zjistit, jak pobočky byly využívány a s předsedy komisí městských částí mluvit o tom, jak jsou pro lidi důležité,“ uvedl v pátek primátor.

Pobočka České pošty v Galerii Šantovka v Polské ulici.
Poštovní masakr v Olomouci zažehl emoce. V Šantovce bude narváno, zlobí se lidé

Kromě toho chce vedení města znát odpověď i na otázky související se zajištěním služeb klientům.

„Jak zajistí službu těm, kteří nedojdou další dva, tři kilometry na další pobočku. Aby se zkrátka nenaplnil scénář, kdy Česká pošta malým obcím garantuje, že se u nich pobočky rušit nebudou, a velká města, která vznikla integrací menších obcí, o tyto počty poboček přijdou,“ dodal Žbánek.