Na středečním jednání s Českou poštou navrhli zástupci města výměnu frekventované pobočky na Horním náměstí za menší a méně využívanou poštu na nedalekém náměstí Republiky. Ta nefiguruje mezi sedmi olomouckými pobočkami navrženými ke zrušení k 1. červenci. Radnice chce uhájit také holickou poštu na návsi Svobody.

„Jakkoli můžu rozumět tomu, že transformace České pošty je nutná, se způsobem řešení bez jakýchkoli předchozích konzultací nemůžu souhlasit. Kritéria pro výběr poboček absolutně nezohledňují třeba věkovou skladbu obyvatel v konkrétních městských částech. Evidentní je to v právě v Holici,“ poukázal primátor Miroslav Žbánek.

Ten se obává i problémů, které přinese přesun klientů pobočky v Holici na poštu u olomouckého hlavního nádraží.

„Odliv klientů na tuto pobočku může v exponovaných dnech a časech způsobit kolaps dopravy v přednádraží,“ je přesvědčen primátor.

Poštu na Horním náměstí považuje vedení radnice za důležitou službu pro obyvatele v samotném středu města. Její zachování Olomoučané podpořili i podpisovou petiční akcí.

„Bezbariérový přístup a důležitý orientační bod pro nevidomé i množství klientů, kteří tuto pobočku využívají, to jsou jednoznačné argumenty, proč chceme, aby byla zachovaná. Zástupci vedení pošty, se kterým jsme dnes jednali, jsme proto předali požadavek na výměnu pobočky na Horním náměstí za pobočku na náměstí Republiky, která svou velikostí pravděpodobně dost těžko může nahradit velkou poštu v centru,“ zdůraznil primátor.

Vedení města také vadí, že dosud nebylo seznáměno s tím, jak konkrétně bude provoz na zachovalých poštách vypadat. Jednání o finální podobě seznamu poboček, které Česká pošta plánuje od 1. července zrušit, by tak měla nadále pokračovat.

„Komunikace ze strany pošty je opravdu nešťastná. Pro rozhodovací proces jsme mohli České poště poskytnout cenné informace, tak aby výběr poboček ke zrušení nemusel probíhat jen od stolu na základě statistických údajů. Nikdo je od nás ale nežádal. A v momentě, kdy už tedy známe výběr, bych čekal jasné konkrétní informace o úpravě provozu těch zbývajících. Ty nám ale zatím nikdo nedal, což není přístup, který bychom mohli akceptovat,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Česká pošta na seznam 300 poboček, které plánuje v celé zemi zavřít, zapsala sedm v Olomouci - tedy polovinu současného počtu. Kromě pošty na Horním náměstí a na návsi Svobody v Holici chce zrušit také pobočku na Litovelské a Hněvotínské ulici, ve Slavoníně, Nemilanech a v Pavlovičkách.

Česká pošta již dříve avizovala, že počet zrušených pobočet nezmění, případná výměna jedné pobočky za druhou je však teoreticky možná. Vedení města či obce však musí přijít s argumenty, které budou dávat logiku na základě tří kritérií, podle nichž pošta o uzavření pobočky rozhodovala.