Česká pošta zveřejnila záměr prodeje historického objektu, kde vloni v červenci uzavřela pobočku, formou otevřené elektronické aukce poté, co o nemovitost neprojevily zájem státní instituce. Palác v samotném srdci Olomouce nyní získá ten, kdo nabídne nejvyšší částku.

Podmínkou účasti v dražbě je, že zájemci musejí předem složit kauci ve výši pěti milionů korun. Doklad, že tak skutečně učinili, museli doručit České poště do 3. června 15:00.

„Vzhledem k charakteru e-aukce není možné do jejího konání sdělovat další informace ani počet zájemců,“ uvedl mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Potvrdil pouze, že aukce ve stanoveném termínu skutečně proběhne.

„Mohu potvrdit, že e-aukce budovy České pošty na Horním náměstí v Olomouci se 12. 6. 2024 uskuteční,“ sdělil Olomouckému deníku.

Z toho vyplývá, že podmínky účasti ve vyhlášené e-aukci splnil alespoň jeden zájemce.

Minimální kupní cena činí 130 milionů korun. Součástí prodeje je movitý majetek, jehož cena byla stanovena na 101 tisíc korun, bez DPH.

Osmipodlažní budova se prodává s pozemkem o výměře 1101 metrů čtverečních. „Budova je situovaná v samém centru krajského města, která je ovšem v památkové péči, což částečně zhoršuje a prodražuje rekonstrukce,“ stojí v dokumentu k nabídce. Je zde i důležitá poznámka, že do objektu není přímý vjezd do dvora z veřejné cesty. Průjezd je umožněn přes cizí areál.

Objekt není prázdný. Pošta vyklidila prostory, které sama využívala. V nabízeném paláci sídlí soukromá škola, jsou zde byty s nájemníky a v nebytových prostorách v přízemí je v provozu kavárna.

O budovu na Horním náměstí měla zájem radnice, která potřebuje vyřešit chybějící kapacity pro úředníky. Jako vhodnější se však ukázaly prostory v Ladově ulici - s lepší dopravní dostupností a parkovacími místy.

I tohoto majetku se bude pošta v rámci transformace zbavovat. Za nemovitosti v Hejčíně s celkovou výměrou pozemků bezmála 13 tisíc metrů čtverečních by chtěl podnik utržit 119 milionů korun.

„Česká pošta bude využívat po prodeji cca čtvrtinu objektu na základě nájemní smlouvy, provoz pošty bude zachován,“ ujistil klienty Vysoudil.

Na prodej jsou také prostory zrušené pobočky v Litovelské ulici s minimální kupní cenou 3 080 000 korun. Aukce již má termín: 19. června. Na prodej by brzy měla být i budova v Raisově ulici v Nemilanech.

V Olomouci k 1. červenci 2023 uzavřela Česká pošta celkem sedm svých poboček. V části z nich byla v pronájmu.