Minulý týden zástupci ministerstva v Olomouci jednali o dalších detailech. Probírat se má i případná architektonická soutěž.

Olomoucké Muzeum umění, které chce SEFO postavit v proluce vedle svých budov v Denisově ulici, už ví, že nemůže spoléhat na evropské dotace.

Možnosti jejich využití totiž nejsou pro vznik expozice umění střední Evropy po druhé světové válce dostatečné.

Ještě v dubnu to přitom vypadalo, že ministerstvo kultury by mohlo uspět v jednání o navýšení dotačních limitů.

„Nemůžeme se hlásit, protože maximální hranice je 123 milionů korun, přesně pět milionů euro. Náš projekt by stál zhruba 300 až 350 milionů korun," řekl ředitel muzea Michal Soukup. V minulosti nevyšla ani podpora v kategorii národních kulturních památek.

Nyní tedy nezbývá než spoléhat se na státní rozpočet. Muzeum umění se opírá o zařazení projektu do státní kulturní politiky na léta 2015 až 2020 s výhledem do roku 2025. Jde o závazný materiál schválený vládou.

„Pro nás je důležitý, protože dává velké možnosti ministerstvu kultury, což je ta poslední příležitost, jak projekt zrealizovat. Zdá se, že ministerstvo se k tomu postavilo čelem," dodal ředitel příspěvkové organizace ministerstva.

Ministr: Potřebný a důležitý projekt

Tento týden je v Olomouci domluvené jednání s náměstky ministra kultury. Muzeum usiluje o peníze na projekt, který by přinesl i náklady. Této vlády by se však ještě netýkaly.

Dojít má i na otázku diskutované architektonické soutěže, ke které se ředitel Soukup klonil.

Navržené betonové provedení představené před sedmi lety ateliérem Šépka architekti rozdělilo veřejnost.

„U projektu však nejde jen o jeho vizuální stránku, ale o jeho obsah, sbírky, expozice. To je možná ještě nad tím vším. Takto uchopené téma nemá žádná instituce ve střední Evropě," připomněl Michal Soukup.

Stejně se na myšlenku „evropského domu" dívá i ministr kultury.

„Jsem přesvědčený zastánce nutnosti hluboké evropské integrace. Jakákoli aktivita, která vede k vzájemnému prohlubování identity je podporyhodná. Je to potřebný a důležitý projekt," uvedl Daniel Herman.

Nyní ministerstvo hledá, jak fóru pomoci na svět. Přínosem jeho existence by byla i podpora cestovního ruchu.

„Podobné instituce jsou magnetem, za kterým jezdí turisté z celého světa. K jeho realizaci potřebujeme analýzy, finanční dopady, architektonické pohledy. Konkrétní čísla a data nejsem schopen říct," sdělil minulý týden v Olomouci ministr.

Otevřít by mohlo 2021

SEFO se připravuje od roku 2008, kdy se ministři kultury zemí Visegrádské čtyřky dohodli na jeho založení.

Od té doby se podařilo získat pozemky v proluce o rozloze 1800 metrů čtverečných, letos skončil architektonický průzkum.

V zadní části stavby má otevřít sochařská expozice pod širým nebem.

V nové budově by měl vzniknout centrální depozitář pro zhruba dvě stě tisíc uměleckých děl a badatelské centrum s knihovnou a rozsáhlým archivem.

Podle odhadů by při stávající ekonomické situaci mohl být projekt hotov v roce 2018, přičemž na otevření Středoevropského fóra veřejnosti by mohlo dojít v roce 2021.