„Funkce ombudsmana byla zřízena od 1. února a obracet se na něj mohou nejen pacienti, ale i zaměstnanci nemocnice,“ uvedl mluvčí FNO Egon Havrlant. „Obracet se mohou s žádostí o pomoc s problémem, na který narazili během vyšetření nebo ošetření,“ sdělil.

Ombudsman, který není právníkem, poté pacientovi navrhne způsob řešení, například jej může zkontaktovat s vedením kliniky či oddělení a dohodnout schůzku. „Díky tomu pak může být sjednána náprava nebo podáno vysvětlení. Často totiž problémy vznikají v souvislosti se špatnou komunikací,“ vysvětlil Havrlant.

Může člověk placený nemocnicí objektivně posoudit případnou stížnost pacienta například na chování personálu či postup léčby v nemocnici?

„Ombudsman nefunguje jako soud, jeho úkol je jiný. Má především pacientovi pomoci řešit jeho problém, poradit mu, jaké má možnosti. Pokud by přesto někdo z pacientů nebyl s nabízeným řešením spokojen, doporučí mu, na jakou instituci se může dále obrátit,“ uvedl mluvčí.

Pacienti si dříve mohli stěžovat na kontrolním odboru. „Název ale nevypovídal o pravém smyslu jeho poslání. Institut ombudsmana chápe většina lidí jako pomoc při řešení problémů. Chceme být vůči pacientům vstřícní,“ dodal.

Pozici ombudsmana již před několika lety zřídila například ostravská fakultní nemocnice. Zaměstnává právníka, jehož posláním je poskytnout pomoc pacientům nebo jejich příbuzným při řešení případných problémů spojených s léčbou.