„Baby boom s námi tak trochu zamával,“ zažertoval přednosta oddělení Jiří Novák. „Jindy máme měsíčně osmdesát porodů, teď jsme již podruhé překonali sto dvacet - v říjnu a v červnu. Nápor hlavně na porodní asistentky a sestřičky je veliký,“ uvedl přednosta. „Ve stejném personálním obsazení musíme zvládnout o polovinu porodů více. Ale zvládáme to a věřím, že maminky jsou spokojeny. Nakonec o to nám šlo, aby přišly rodit právě k nám,“ podotkla vrchní sestra Věra Nesrstová.

Podle přednosty si boom už vyžádal na oddělení organizační opatření. „Maminky, samozřejmě pouze pokud je vše v pořádku, pouštíme dříve: po spontánním porodu třetí den a po císařském řezu pátý. Za jiných okolností by to byl čtvrtý a sedmý den,“ poznamenal Jiří Látal.

Zatímco v loňském roce ve Šternberku odrodili 960 maminek a ty přivedly na svět 973 dětí, letos do uplynulé neděle pomohli 720 maminkách, přičemž v pěti případech přišla na svět dvojčata. „Pokud bychom neměli o prázdninách zavřeno, loňský počet bychom už možná překonali,“ míní vrchní sestra. Alespoň poslední tři měsíce, kdy v září měli na devět desítek porodů, tomu nasvědčují.

„V tuto chvíli máme v termínu třicet maminek, které očekáváme, že přijdou rodit, zatímco jindy jich byla tak polovina,“ potvrdil další boom přednosta Novák. „Jistě jich bude více. Stává se, že vedle jedné, o které předem víme, přijdou rodit čtyři další maminky odjinud. Zatím jsme však žádnou rodičku kvůli kapacitě neodmítli,“ ujistil budoucí matky přednosta.

Ty si zrekonstruovanou porodnici a hlavně tamní personál pochvalují: „Rodila jsem tady i první dítě. Tehdy rozhodlo především to, jak vstřícně a příjemně působil personál. U druhého už nebylo nad čím přemýšlet. Přestože teď mají takový nápor, byli i tentokrát usměvaví a milí. Stejně tak péče byla bez problému. I potřebné soukromí jsme měli,“ líčila čerstvé zkušenosti s porodnicí čtyřiatřicetiletá Olomoučanka, která ve Šternberku před týdnem porodila syna.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika