„Za první pololetí letošního roku přišlo v olomoucké porodnici na svět 993 dětí, z toho osmatřicet dvojčat a jedna trojčata. Oproti stejnému období minulého roku je počet novorozenců vyšší – vloni jich bylo 973, z toho sedmadvacet dvojčat,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) Simona Součková.

Ve šternberské porodnici se za první půl rok narodilo 624 miminek, zatímco vloni v prvním pololetí tam porodníci pomohli na svět 505 dětem. Šternberští odhadují, že pokud se bude rodit takovým tempem, už za několik týdnů by mohl být pokořen loňský celoroční počet.

„Pokud bude současný trend pokračovat, tak již za několik týdnů bude pokořen údaj o počtu narozených dětí za celý loňský rok, kdy se jich narodilo celkem 919,“ sdělil mluvčí holdingu Agel, který má nemocnici v pronájmu, Tomáš Želazko.

Nemocnice: rodičky neodmítneme

Některé maminky se proto obávají, aby je porodnice nakonec před termínem neodmítla.

„Rodit mám v lednu a docela řeším, zda budou mít kapacitu. Slyšela jsem, že do některých porodnic je potřeba se dlouho dopředu hlásit,“ obává se dvaatřicetiletá Monika z Olomouce, která je v pátém měsíci těhotenství.

„Nebo bych pak nerada zmrzala někde na lůžku na chodbě,“ poznamenala. Podle mluvčího Agelu i mediální zástupkyně FNO nic takového v regionu nehrozí.

„Nikoho neodmítáme. Maminky se nemusejí zneklidňovat,“ vzkázali těhotným ženám.

Podle zdravotníků stačí, když se objednají ve 36 týdnu těhotenství. „Někdy je to složitější, aby zatím se nestalo, že bychom museli maminku odmítnout,“ ujistila zdravotní sestra z porodnice ve Šternberku.

Vloni ve Šternberku provedli méně porodů než předchozí rok, kdy jich bylo 973, kvůli dvouměsíční rekonstrukci oddělení.

„Jinak bychom určitě odvedli přes tisíc porodů,“ uvedl primář tamního gynekologicko-porodnického oddělení Jiří Novák.

Rodí silné ročníky

V olomoucké porodnici vloni za celý rok přivedly matky na svět 2041 a poprvé od roku 1989 počet přesáhl hranici dvou tisícovek.

Na baby-boomu, který je v celé České republice, se podle odborníků podílí několik vlivů: Rodí silné ročníky 70. let, a to především z let 1977–1979.

„K nim se přidávají ženy narozené na počátku let 80. a také starší ženy si pořizují potomky v nových partnerských svazcích,“ vysvětluje primář Jiří Novák. „Rovněž přibývá těhotných z center pro neplodná manželství,“ podotkl.

Před rokem 1989 bylo obvyklé, že matky přicházely rodit nejčastěji ve věku kolem dvaceti let.

„Dnes má typická prvorodička šestadvacet let a výjimkou nejsou ani prvorodičky po třicítce. Je také dost párů, které si mezi prvním a druhým dítětem udělali deseti i patnáctiletou přestávku,“ uvedl již dříve primář olomoucké gynekologicko-porodnické kliniky Radovan Pilka..