Šternberská porodnice propaguje takzvaný programovaný porod, při kterém je zdravé mamince s bezproblémovým průběhem těhotenstvím v době od 39.týdne na její přání uměle vyvolán začátek porodu.

Jen kvůli tomu, aby ji kontrakce nezastihly na nejméně vhodném místě, rodina stihla před porodem zařídit vše potřebné a zrození potomka prožila bez zbytečného stresu.

Nejde o znásilňování přírody? Zvyšování rizika spojeného s nutným ukončením porodu císařským řezem?

„Pokud je to pro maminku a miminko to nejlepší? A na konci vidíme šťastný pár s narozeným miminkem? Nemyslím, že přírodu jakýmkoliv způsobem znásilňujeme. Naopak. Tím, že porod naplánujeme a tudíž sledujeme od samotného počátku, dokážeme v případě komplikací včas zasáhnout a poskytnout maximální možnou pozornost a odbornou péči. Jde však o zajímavou nabídku pouze pro určitou skupinu maminek, a to za předem daných podmínek," vysvětluje z rozhovoru pro regionální Deník primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk Marek Vaca.

Pane primáři, můžete popsat takzvaný programovaný porod? Oč přesně jde?
V podstatě je to umělé vyvolání porodní činnosti a porodu jako takového, a to za těch nejoptimálnějších podmínek pro maminku i pro novorozence. Toto vyvolání porodu připadá v úvahu u maminek mezi 39 a 41. týdnem těhotenství.

V podstatě indukce porodu?
Ano, ta se dělá úplně stejně, ovšem za medicínské indikace. Jednoduše řečeno, v případě, kdy zdravotní stav maminky nebo miminka vyžaduje ukončení porodu dříve, než by začal spontánně. Například, když má maminka těhotenskou cukrovku, vysoký krevní tlak, přenáší-li a podobně.

Pro „programovaný" porod tedy není medicínské opodstatnění. Maminkám se tedy nabízí z jakého důvodu?
Jak jsem už uvedl, může proběhnout pouze za těch nejoptimálnějších podmínek, kdy maminka ani miminko žádné potíže nemají, a to z důvodu, že sama maminka chce naplánovat porod na určitý den.

Důvodem je tedy pouze přání rodičů?
Samozřejmě musejí být splněny ještě další podmínky, a to především nachystaný vaginální porodnický nález. Musíme vědět, že průběh porodu bude úspěšný a nestane se, že se maminka nebude otevírat a porod nakonec skončí císařským řezem.

To je možné vyloučit?
Každý porod je jiný. Maminky, které chtějí vyvolání porodu, sledujeme od 36. nebo 37. týdne, takže jejich zdravotní stav a průběh těhotenství známe. Většina navštěvuje předporodní ambulanci, kde samozřejmě provádíme vyšetření, ultrazvuk, monitorujeme miminko. Tedy sledujeme maminku a miminko až do chvíle, kdy maminka porodí.

Stihnout misi i porod

Kolik maminek, z těch u nichž jsou splněny podmínky, nakonec projeví zájem o vyvolání porodu?
Část maminek chce rodit přirozeně, u části se porod musí vyvolat z medicínské indikace, část skončí císařským řezem, ať plánovaným či akutním, no a část si zvolí onen plánovaný programovaný porod.

Proč to chtějí?
Třeba proto, že mají komplikovaný dojezd do porodnice, nechtějí, aby je porodní činnost překvapila na místě, kde to nejméně čekají… Máme maminky, kdy tatínci jezdí na mise do zahraničí a oba si moc přejí, aby byli u porodu – pokud je to možné, snažíme se jejich přání vyhovět.

Tableta prostaglandinu a kapačka oxytocinu

Jak vlastně technicky probíhá programovaný porod?
V případě, že maminka projeví zájem o vyvolání porodu uměle, a splňuje-li podmínky, tedy z vyšetření a ultrazvukového nálezu vidíme, že jde o zralé donošené těhotenství, miminko je zdravé, hrdlo je pootevřeno a porodní cesty jsou připraveny, můžeme se s maminkou domluvit na konkrétním datu – podle její preference, jak si potřebuje zajistit rodinu, zázemí doma, a z naší strany podle kapacity porodního sálu. Ve smluvený den před šestou hodinou ráno přijde do nemocnice, sepíšeme příjem k porodu, vyšetříme maminku a následně ženě zavedeme do děložního čípku tabletu prostaglandínu, která porod vyvolá. Obsahuje látky, které porod nastartují v tom smyslu, že vyvolají činnost dělohy, ale také otevírání branky a spotřebovávání děložního čípku. Nato zhruba půl hodiny leží, až se tableta rozpustí, při čemž je monitorována kardiotokografem, který umožňuje sledovat děložní stahy (tzv. kontrakce) a měřit ozvy plodu. Zhruba za půl hodinu až hodinu dojde k nástupu porodní činnosti.

Každý organismus je jiný, co když prostaglandin spustí překotnou reakci?
Umíme ji zpomalit jinou medikací. Hledáte-li rizika, pak prostaglandínem není nijak ohrožena rodička ani miminko, může přinést jen výhody.

Jak jste sám řekl, každý porod je jiný. Co když nález zůstává určitou dobu stejný a porod nepostupuje, jak by měl?
Nasadíme kapačku s oxytocinem, čímž posílíme kontrakce.

Některá rodička nereaguje

V porodním boxu ale můžete mít ženu, která by fyziologicky rodila 41.týden přirozenou cestou, avšak uměle bude rodit předčasně vlastně o dva týdny, takže porod skončí císařským řezem, a to zcela zbytečně?
V naší porodnici necháváme maminky přenášet sedm, deset dnů. V 41.týdnu by se měly podnikat kroky k ukončení těhotenství, a to kvůli stárnutí placenty. Jestli je možné programovaný porod skutečně vyvolat, to indikuje atestovaný lékař se zkušenostmi, který vyhodnotí vaginální nález. Jinak není možné porod vyvolat. Termín 39. a 40. týden, kdy je možné se o vyvolání porodu bavit, je pouze orientační. Každá rodička je individuální, nález pochopitelně také, a tak k vyvolání porodu přistupujeme.

Zmínil jste hormon oxytocin. Opět jsme u toho, že každá maminka je jiná a zatímco u jedné rozjede porod tak, že stahy jsou po půl minutě, jiná vůbec nezareaguje a porod skončí císařským řezem.
Ano, některá nereaguje, je to individuální. Porody probíhají různě.

Císařských řezů přibývá, ale ne kvůli tomu

Nezvyšuje se kvůli „bezdůvodně" vyvolávaným porodům počet císařských řezů? Jaká je dosavadní zkušenost?
Programované porody, stejně jako porody indukované, jsou v porodnické praxi známé, akorát každá porodnice se k nim staví jinak, má k nim jiný přístup. My s nimi máme dobré zkušenosti. K císařským řezům: celorepublikově počet narůstá, ale to rozhodně není na vrub vyvolávaných nebo indukovaných porodů. Věk rodiček se zvyšuje, stoupá procent maminek rodících po umělém oplodnění, jsou tady rizika, která před několika desítkami let tady nebyla, nevěděli jsme o nich.

Je možné uvést, kolik vyvolaných porodů končí přirozenou cestou a kolik jich musíte ukončit císařských řezem?
Takovou statistiku k dispozici nemáme. Konkrétně v loňském roce jsme měli z nějaké medicínské příčiny indukováno 34 procent porodů. Vyvolaných porodů je do pěti procent, tedy zhruba 30 ročně, a tyto porody končí většinou přirozenou cestou. Ano, stoupenci přirozených porodů i na toto(například císařský řez) poukazují, ovšem na velkých souborech rodiček to prokázáno nebylo a my takové zkušenosti nemáme. Jinak bychom programované porody nenabízeli.

Tedy programovaný porod má jen samé výhody? Nevzpomněly jsme možné problémy dítěte při porodu..
Ne. Opět vidím klad a výhodu programovaného porodu. Pokud porod začne spontánně doma nebo jinde, miminko nebude monitorované do doby, než maminka přijede na porodní sál. Pokud by se něco stalo v této době, my na to nemůžeme reagovat – na rozdíl od programovaného porodu, při kterém je maminka monitorována od samého počátku.

Nenutíme, respektujeme přání 

Mezi porodníky jsou ovšem velcí kritici tohoto principu. Ne bezdůvodně poukazují na to, že, pokud to jde, mělo by se čekat na spontánní zahájení porodu a umožnit ženě přivést miminko na svět přirozenou cestou..
Ale i stoupenci… Porodnické školy se liší. I regionálně. Velkým propagátorem programovaného porodu je profesor Roztočil – původně z Brna, dnes je v Jihlavě. Právě jižní Moravu bych hodnotil jako spíše zastánce programovaných a indukovaných porodů. Ale vím, že každá porodnice v určité míře porody vyvolává.

Indukuje…ze zdravotnické indikace, zatímco vy se kloníte k tomu, jít naproti komfortu rodičů a tomu uzpůsobit zrození lidského života..
Neříkám programovaně, ale z nějakého důvodu jsou porody vyvolávány ve všech porodnicích.

Nemáte pocit, že znásilňujete přírodu? Kladete si i toto otázky?
Pokud je to pro maminku a miminko, podle našeho vědomí a svědomí, to nejlepší? A na konci vidíme šťastný pár s narozeným miminkem? Nemyslím, že přírodu jakýmkoliv způsobem znásilňujeme. To by medicína stále někde stranou. To by pak ženy mohly rodit doma… A něco takového rozhodně odmítám. Naplánovaný porod umožní maximálně se soustředit na maminku, mít vše po ruce, třeba epidurální anestézii, kterou požaduje stále více rodiček, personálně mít k dispozici plnou sílu pro řešení případných komplikací. Ale opakuji, tyto porody jsou zajímavou nabídkou pouze pro určitou skupinu maminek, a to za určitých a předem daných podmínek. Řada našich rodiček si naopak přeje do porodu nijak nezasahovat a počkat, až kontrakce začnou spontánně samy. Respektujeme to a jsme jim k dispozici, pokud by vše neprobíhalo, jak bychom si všichni přáli. Rodičkám žádném případě nic nenutíme, neovlivňujeme je. Pro nás je hlavní, aby všechny maminky byly spokojené, vracely se, když budou čekat další miminko, a doporučovaly nás. Také proto jsme vyhledávanou porodnicí.