Těhotenství Jany Flasarové z Přerova se zpočátku nevymykalo standardu. Při kontrole v Centru fetální medicíny FN však zjistili, že holčička neroste, jak by měla.

„Na druhém screeningu mi řekli, že je v růstu o dva týdny pozadu. To mi ale ještě lékaři dávali naději, že to může dohnat,“ popisovala Jana Flasarová.

Šance na zdárný vývoj miminka v děloze vzala za své při dalším vyšetření, kdy odborníci zapochybovali, zda se dítě podaří zachránit. Psal se 26. týden těhotenství a o případu se tehdy včas dozvěděli odborníci z Novorozeneckého oddělení, které centrum přizvalo ke konzultaci.

„Vzhledem k tomu, že nebyla plně funkční placenta, existovalo velké riziko, že miminko může umřít nitroděložně. Zároveň jsme věděli, že hmotnost Vanesky je tak nízká, že by bylo velice obtížné ji po porodu zachránit. Hledali jsme tedy optimální strategii a načasování ukončení těhotenství, aby miminko bylo v bříšku co nejdéle a mohly vyzrát plíce, ale zároveň ji nezatížili rizikem nitroděložního úmrtí,“ líčil osudové rozhodování lékař oddělení Martin Wita.

Ve 28. týdnu už zdravotníci nemohli déle čekat. Průtokové parametry placentou se natolik zhoršovaly, že bylo nutné přistoupit k porodu.

Riziko úmrtí bylo velké

Vaneska se narodila 22. prosince 2022 s váhou 395 gramů - standardní váha ve 28. týdnu přitom bývá podle odborníků kolem jednoho kilogramu, tedy více než dvojnásobná.

„Na dalším postupu jsme se s rodiči dohodli už před porodem. Věděli jsme, že Vaneska bude maličká a riziko úmrtí nebo přežití s následným handicapem byla velká,“ nezastíral Martin Wita.

Následovaly dny, týdny a nakonec i měsíce intenzivní péče o zdravotní stav holčičky, jež je doposud nejmenším miminkem, o které na Nororozeneckém oddělení FN pečovali.

„První dva týdny to bylo hrozné. Nemohla jsem si Vanesku ani pochovat, protože byla zaintubovaná,“ vracela se ke smutným chvílím Jana Flasarová, která po ukončení několikadenní hospitalizace za dcerkou jezdila každý den.

A v době, kdy nemohla být s holčičkou přímo, využívala podle nemocnice možnosti sledovat ji na on-line kameře. „Na Novorozeneckém oddělení je úžasný personál, cítila jsem se tam jako v rodině. Jsou chápaví, fakt neskuteční,“ oceňovala přístup.

Vaneska si nakonec pobyla v inkubátoru a intenzivní péči olomouckých neonatologů rovných 100 dnů. Šťastní rodiče si ji mohli odvézt domů 31. března.

„Když mi to řekli, měla jsem strašnou radost. Těšila jsem se na to hrozně dlouho,“ usmívala se při vzpomínce na vytoužený okamžik Jana Flasarová.

Za tři měsíce na Novorozeneckém oddělení se váha holčičky zvýšila více než čtyřnásobně, na 1770 gramů.

Obrovská šance na zdravý život

Při rozhodování o propuštění miminka do domácí péče jsou podle odborníků hlavním faktorem stabilizované životní funkce.

Poděkujte hasičům „U Vanesky jsme věděli, že ještě bude potřebovat delší dobu kyslík, takže jsme rodiče vybavili přístrojem, který umožňuje kyslík v domácích podmínkách mít. A z hlediska výživy jsme věděli, že to, co Vaneska potřebuje, dostane od maminky. Nebylo už tedy třeba dalšího pobytu v nemocnici a její stav můžeme monitorovat ambulantní cestou,“ vysvětloval lékař Wita.

Rodina nyní dojíždí na kontroly a zasílá monitoring zdravotního stavu prostřednictvím pacientského portálu. Lékaři tak mají podrobný přehled o aktuálním zdravotním stavu malé bojovnice.

„Dosavadní vývoj je příznivý a je obrovská šance, že Vaneska bude žít kvalitní a zdravý život,“ uzavřel optimisticky Martin Wita.

Doposud nejmenší miminko na světě vážilo při narození 212 gramů. Podle dostupných informací se jedná se o indonéskou holčičku, jež přišla na svět v roce 2020. V nemocnici pobyla déle než rok a když si ji rodiče odnesli domů, vážila 6,3 kilogramu.

Prvenství do té doby patřilo americké holčičce, která se narodila v roce 2018 s váhou 245 gramů. Navzdory nepřízni osudu si i ona život vybojovala. Z nemocnice mohla být propuštěna, když dosáhla váhy 2,5 kilogramu a lékaři ji označili za zdravého novorozence.

V České republice, v porodnici v pražském Podolí, přišla v roce 2018 na svět holčička s porodní váhou 322 gramů.