Takzvané porcování medvěda, jak dohadování o penězích říkají i samotní poslanci, prošlo druhým čtením a ve středu bude definitivně jasno, kam peníze poputují. V mnohokrát kritizovaném dělení státních peněz patří k nejúspěšnějším olomoucký poslanec a ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který prosadil do závěrečného čtení všechny své návrhy.

Nejvíce peněz chce přiklepnout občanskému sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, které vzniklo teprve letos v květnu a jehož je Langer členem. Z navrhovaných deseti milionů prošlo do třetího čtení sedm milionů. „Bez těchto peněz bychom s opravou Korunní pevnůstky a vyčištěním hradeb v centru Olomouce nemohli začít,“ uvedla předsedkyně sdružení Markéta Záleská.

Samotný Langer je přitom včestném předsednictvu tohoto sdružení. „Není sám, spolu s ním tam jsou i rektor Univerzity Palackého, arcibiskup nebo ředitel Muzea umění,“ upřesnila Záleská.

„Každá koruna, která přijde do regionu, je dobrá,“ prohlásil včera Langer. Připustil, že bez jeho iniciativy by jím podporované projekty peníze nikdy nezískaly. „Jsou to adresně poskytnuté prostředky a je na zodpovědnosti každého poslance, zda je dokáže vyargumentovat,“ dodal Langer.

Celkem čtyři miliony dostanou také fotbalové kluby v Dolanech i v místní části Véska, kam jezdí Langer na chalupu a hrát golf.

Starosta Dolan i šéf fotbalového klubu uvedli, že o Langerově aktivitě nic nevědí. Tvrdí, že pouze reagovali na granty vypsané ministerstvem školství. „Kdybychom peníze nepotřebovali, tak bychom o ně nežádali. Máme v plánu nové kabiny,“ řekl předseda FC Dolany Karel Čuda.

Starosta Dolan Vojtěch Pavlita za SK Véska uvedl, že vůbec neví, jak je v tom Langer zainteresovaný. „Postupovali jsme podle vypsaných dotačních titulů,“ konstatoval.

Do Olomouckého a Zlínského kraje by mohlo přijít celkem až 135 milionů korun z celkových dvou miliard. Ještě vloni ve sněmovně rozdělovali přibližně šest miliard, letos je to jen třetina.

„Ministr Kalousek vyzval poslance, aby se svou iniciativou přestali, nebo ji alespoň omezili,“ uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

„Porcování“ se neúčastnila ČSSD

Letos uposlechli sociální demokraté, ale nikoli proto, že by se jim zdálo porcování nesystémové a také nedůstojné. „Vláda nám nařídila, že pro celý poslanecký klub můžeme uplatnit jen tři sta milionů korun, takže jsme žádné pozměňovací návrhy nepodali,“ řekl předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), rodák z Konice. Dva a půl milionu na každého poslance či senátora je podle něj málo.

Státní rozpočet by měl v příštím roce přesáhnout v?příjmech jeden bilion korun. Přesto se utratí více. Deficit by měl činit 71 miliard. „Porcování medvěda“ se nezúčastnili ani zelení. „Navrhujeme, aby celé dvě miliardy šly na vysoké školství,“ uvedl Vlček.

Langer tento postoj označil za pokrytecký.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika