Poslanci na svém středečním zasedání definitivně rozdělovali do regionů téměř dvě miliardy korun, jedna z nejvyšších částek poputuje také do Olomouce, kde jí chce občanské sdružení použít na opravy Korunní pevnůstky v Michalském výpadu.

Sdružení Muzeum olomoucké pevnosti při si porcování medvěda přišlo na osmnáct milionů korun. Peníze použije na výstavbu inženýrských sítí.

„Jsme velice rádi, že jsme dotaci získali. Podle našich odhadů by totiž měla pokrýt stavební práce na kanalizaci, vodovodu, elektroinstalaci, plynovodu, či veřejném osvětlení,“ upřesnila Markéta Záleská, předsedkyně sdružení.

Finance pro pevnůstku pomohl v parlamentu prosadit i ministr vnitra České republiky Ivan Langer, který je zároveň členem čestného výboru Muzea olomoucké pevnosti.

„Tento krok můžeme považovat za politický lobbing, prostředky však půjdou na záchranu chátrající kulturní památky, kterou po rekonstrukci otevřeme veřejnosti. Jako občanské sdružení navíc máme jenom minimum možností využívat státní dotace z různých ministerstev, ty jsou totiž určené převážně pro obce a mikroregiony,“ pokračovala Záleská.

K otevření chybí ještě 50 milionů

Korunní pevnůstka bude na dostavbu první části, kterou by chtělo občanské sdružení pro veřejnost otevřít na jaře roku 2011, potřebovat ještě dalších padesát milionů korun.

„V současnosti dokončujeme čištění areálu a modelaci původních pevnostních valů. Abychom mohli přivítat první návštěvníky, budeme muset ještě dokončit opravy a dostavbu prachárny, strážnice a vyhlídkového okruhu,“ uvedla Záleská.

VÍCE O OPRAVÁCH KORUNNÍ PEVNŮSTKY

ČTÉTE TAKÉ: Rozpočet přihrál do našeho kraje 130 milionů