Přiznávají však, že situace se každoročně opakuje. „Pro manželství je dovolená výrazný zátěžový moment. Lidé tam před sebou nemohou utéct do práce nebo za kamarády,“ zdůvodnil zdánlivý paradox ředitel Poradny pro rodinu Olomouc Lubomír Smékal. Podle olomoucké psycholožky Dagmar Konečné manželé o představách, jak bude dovolená probíhat, málo mluví. „Páry si předem dovolenou společně nepromyslí. Všichni mají romantická očekávání, která se však od reality hodně liší,“ sdělila.

Kvůli malicherným konfliktům na dovolené se ale manželé nerozvádějí. „Obyčejný spor o to, že jeden partner by rád polévku ze sáčku a druhý raději večeři v restauraci, spouští obvykle daleko závažnější skryté problémy, které páry v průběhu roku raději neřeší,“ uvedl Lubomír Smékal.

Existuje hned několik způsobů, jak si udržet harmonický vztah a přitom se o volno neošidit. Pětatřicetiletá Olomoučanka jezdí na dovolenou částečně s rodinou a pár dní sama s přáteli. „Na rozdíl od manžela se snažím trávit volno aktivně. Dohodli jsme se a vydali se společně s dětmi nejprve do hor a pak k moři. Sama jsem poté vyjela na čtyři dny na náročnější výlety na kolech a za vysokohorskou turistikou. Nutit muže, aby se mnou lezl po skalách, když raději leží na pláži, nemá smysl. Takto je to ideální pro oba,“ řekla.

Psycholožka Konečná v této souvislosti radí, aby si manželé nejprve sdělili, co na dovolené potřebují a co od ní očekávají. „Nynějším trendem se stávají i krátkodobější dovolené, třeba jen na prodloužený víkend,“ podotkla. Lubomír Smékal jako prevenci doporučuje jezdit se skupinou známých. „Manželé budou mít příležitost komunikovat v širší společnosti, nebudou tedy odkázáni jen sami na sebe,“ sdělil.