Hejtmanem zvolili noví krajští zastupitelé Koštu 8. listopadu.
Od té chvíle se na něj nabídky poradců jen hrnou.
Zájemci využívají každou situaci.
„Dodnes byly takových lidí desítky. Oslovují mne při jakýchkoli příležitostech, například při listopadových pietních událostech. Minulý týden jsem kladl věnce v Litovli u gymnázia, další den v Olomouci u právnické fakulty," dal nedávno příklad z poslední doby.
Hejtman jim buď na místě řekl, že v dané oblasti konzultanta nepotřebuje nebo je odkázal na svůj sekretariát.
„Nebráním se tomu, že si s někým dám schůzku. Potřebuji ale zjistit, jestli je to snaha někde exhibovat a vyrobit si vizitku poradce hejtmana, nebo jestli jsou ti lidé něčeho schopni," sdělil.
„Na rovinu říkám, že kdyby žil ekonom Eduard Janota, dlouholetý poradce ministrů financí, kteří ho vyvažovali zlatem, projevil bych o něj enormní zájem," uvedl s úsměvem příklad, kdy by schůzka nebyla nutná.
Bude radit Rozbořil?
Jelikož je hejtman v politice nováčkem, nabízela by se pomoc jeho předchůdce Jiřího Rozbořila (ČSSD). Ostatně podle předběžné dohody to tak mělo být.
„Všichni chtějí znát názor hejtmana, tak mu agendu ozřejmím, osvěžím, aby věděl. Z věcí mimo základní pilíře se budeme muset bavit o rekonstrukci zámku v Čechách pod Kosířem, Helfštýna, společnosti Nemocnice Olomouckého kraje nebo Národním olympijském centru v Prostějově. Na stole je v první řadě záchranná služba. Témat je celá řada," řekl Rozbořil po ustavujícím zastupitelstvu.
Pokud by k podpisu smlouvy nedošlo, s některými tématy byl ochotný poradit i tak.
Spolupráce však zatím stvrzena není.
„Podepsali jsme pouze předání funkce. Hejtman má právo si jmenovat poradce včetně tajemníka, ale k tomu jsem se opravdu ještě nedostal. Jsem nicméně otevřen všem, kteří to myslí vážně a dobře," nevyloučil minulý týden tuto variantu Košta.