„Soudě dle chování, změnu fenci vítají a daří se jim výborně,“ hodnotila zooložka olomoucké zahrady Jitka Vokurková.

V Zoo Olomouc obýval populární fenek, který má vzhledem k velikosti těla největší uši ze všech psovitých šelem, pavilon netopýrů. Ti v potemnělém prostoru atraktivní expozice volně poletují kolem návštěvníků.

„K nim se ale ne každý návštěvník odvážil, a tak fenky nově uvidí na vrstevnicové cestě, naproti Safari Euroasie,“ zvala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Od května do listopadu si mohou zákazníci v olomouckém květinářství nechat uvázat kytice z květin, které vyrostly v rodinném zahradnictví v Bouzově.
V Olomouci nabízí místní nádherné květiny. Vozí je z Bouzova, ne přes půl světa

Olomoucká zahrada chová fenky od roku 2006. K dnešnímu dni se zde narodilo celkem 32 mláďat.

„Aktuálně mohou trávit čas ve slunném výběhu a při nepřízni počasí využít výhřevnou lampu ve vnitřní ubikaci,“ přiblížila nový domov šelmiček.

Počty těchto zvířat v zajetí dosahují 428 jedinců ve 144 institucích a v rámci Evropy je chová 64 institucí v počtu 156 jedinců.

„Fenci díky 15 centimetrů dlouhým ušním boltcům oplývají skvělým sluchem. Uši pomáhají fenkům i při ochlazování fungují jako tepelný výměník,“ zmínila zajímavost.

Pouštním podmínkám je fenek náležitě přizpůsoben: tlapky mu před rozpáleným pískem chrání hustá srst.

Pro fenky je příznačná hravost a nebývalá pohyblivost. Dospělý jedinec dokáže vyskočit 70 centimetrů do výšky a více než metr do dálky.

„V případě pocitu ohrožení se umí zahrabat tak rychle, že doslova ‚zmizí v písku‘,“ poukázala mluvčí.