Podle Tomáše Želazka, mluvčího holdingu Agel, jehož dceřiná společnost Středomoravská nemocniční má nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově v pronájmu, podepsalo darovací smlouvu o proplacení poplatku krajem 65 procent pacientů na ambulancích, 83 procent hospitalizovaných a 75 procent pacientů ošetřených na pohotovosti. „Celkem za březen využilo možnosti daru 78 procent pacientů,“ sdělil mluvčí.

Za první dva měsíce, kdy kraj lidem dary nabízí, si nechalo ve šternberské nemocnici proplatit regulační poplatky 71 procent pacientů částku dohromady převyšující šest set osmdesát tisíc korun.

Vicehejtman Michael Fischer, který má oblast zdravotnictví na starosti, uvedl, že i když se zájem zvýšil, nepředpokládá navýšení 50 milionové sumy vyčleněné v?rozpočtu kraje na proplacení poplatků. „Vyhrazená částka bude stačit. Hlavně předpokládám, že dojde k plošnému zrušení regulačních poplatků na základě zákona, který leží v poslanecké sněmovně,“ reagoval.

Bývalým krajským nemocnicím hrozí za nevybírání poplatků a podepisování darovacích smluv pokuta od zdravotních pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna již zahájila se Středomoravskou nemocniční správní řízení. Může ji čekat padesátitisícová sankce, a to opakovaně.

Agel ale odmítá, že by jednal protiprávně. Stejně tak podle právních rozborů hejtmanství je všechno v pořádku.

Kvůli proplácení poplatků se v některých zdravotnických zařízeních obrátili lékárníci na Evropskou komisi v Bruselu a antimonopolní úřad. Tvrdí, že jsou znevýhodněni oni i pacienti, kteří nežijí poblíž krajských zařízení.

„Některé lékárny v blízkosti těch nemocničních, kde lidé poplatky neplatí, to pociťují těžce,“ sdělil včera mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. „Odezvu z Bruselu, kam jsme se obrátili kvůli podezření na neoprávněnou veřejnou podporu, ještě nemáme. Antimonopolní úřad? Ten radil krajům, jak to udělat… ,“ dodal.