Nemocní od 1. ledna u doktora ušetří, avšak zdravotníci se zrušením poplatků v ambulancích a lékárnách o peníze přijdou.
Společnost SPEA Olomouc například hned o několik milionů korun.
„Nebudeme mít výnos zhruba tři miliony korun ročně za ambulantní služby," uvedl výkonný ředitel společnosti Jiří Skutka.
Středomoravská nemocniční, která v Olomouckém kraji provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku, odhaduje výpadek v ambulancích na deset milionů korun.
Největší nemocnice v Olomouckém kraji – Fakultní nemocnice Olomouc – přijde po zrušení poplatků v ambulancích a za recepty na léky o necelých 16 milionů korun.
Zdravotníci počítají s tím, že stát výpadek v příjmech nahradí.
„Kompenzace by má být řešena přes úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví, ale doposud jsem ji neviděl, takže zatím jsme v nejistotě," reagoval před vánočními svátky Jiří Skutka z olomoucké polikliniky.
„Máme příslib, že kompenzace bude, podobně jako tomu bylo v případě zrušení poplatku za hospitalizaci," uvedl mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.
VZP slíbila 1,4 miliardy
Všeobecná zdravotní pojišťovna již ujistila, že zdravotnickým zařízením a lékárnám zaplatí za zrušené poplatky 1,4 miliardy korun.
„Ambulantní poskytovatelé zdravotních služeb mohou v roce 2015 počítat od VZP s kompenzací za zrušené poplatky ve výši zhruba 900 milionů korun. V praxi to bude vypadat tak, že praktičtí lékaři, ambulantní specialisté či nemocniční ambulance budou pojišťovně vykazovat speciální signální kód a VZP jim za něj bude následně platit částku 30 korun," vysvětlil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.
„U lékáren počítá zdravotně pojistný plán VZP s tím, že částka vyplacená v roce 2015 jako kompenzace regulačních poplatků se bude pohybovat kolem 490 milionů korun. Také zde bude vše fungovat na bázi vykazování signálního kódu," sdělil.
90 korun za pohotovost
Třicetikorunové poplatky přestanou lidé platit od 1. ledna. O jejich zrušení letos na podzim rozhodli poslanci. Počítalo s ním programové prohlášení vlády.
Od Nového roku budou zdravotnická zařízení vybírat pouze poplatek za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství, a to ve výši 90 korun.
Platit se nebude nic, pokud v rámci pohotovostní služby ošetřující lékař shledá, že stav pojištěnce vyžaduje hospitalizaci.