"Sestra u okénka na traumatologii mě poslala do prvního patra, kde najdu automat a tam že se můžu obrátit i na klientské centrum, kde mi poradí," líčila včera žena středního věku, která stoupala po schodišti v chirurgickém komplexu Fakultní nemocnice v Olomouci.

"S poplatky souhlasím. Aspoň se nebude plýtvat," prohodila, když mířila k automatu. "Poplatek? Sestra říkala, že stačí až po ošetření. Vedu manžela, je mu hodně špatně," uvedla starší žena, která čekala na chodbě před ordinací. "Kde je automat? To přesně nevím. Sestra nám to pak vysvětlí," dodala a spěchala pomoci muži.

Pracovnice klientského centra, jejž nemocnice již včera otevřela právě v souvislosti se zákonem nařízenému výběru takzvaných regulačních poplatků, se dopoledne rozhodně nenudila. "Myslela jsem, že bude menší nápor. Ale žádné problémy nebyly, lidé situaci pochopili. Byli dopředu informovaní," hodnotila úplně první zkušenosti s vybíráním poplatků pracovnice informačního centra.

Jediné, co ji trochu potrápilo, byly drobné. "Byla jsem si koupit už tři kávy, abych rozměnila. Je to tím svátkem. Zítra budeme mít drobných dostatek," podotkla.

Pacienti platili i prostřednictvím automatu, které jsou v nemocnici celkem čtyři. "Ti, kteří měli připravené drobné," uvedla. Do něj nejprve musí pacient zadat své registrační číslo u pojišťovny. "Jeden pán říkal, že zadal jen číslo pojišťovny, a taky mu lístek vyjel," poznamenala pracovnice informačního centra.

S poplatky se včera poprvé setkali i klienti záchytky ve Šternberku. "Neplatili hned. Při odchodu dostali účtenku s datem splatnosti. Žádné problému kvůli tomu nebyly," poznamenala tamní zdravotní sestra.

Hlavní nápor přijde dnes, kdy po svátcích otevřou ordinace lékařů. Například na olomoucké poliklinice SPEA si objednali automat na placení třiceti korunového poplatku, avšak první lednové dny budou muset improvizovat, jelikož firma jej zatím nedodala.

"Narazili jsme na kapacitu výrobců. Vypadá to tak, že bude až v polovině ledna," uvedl majitel polikliniky Ilja Spurný. Přístroj bude v hlavním vstupu do zařízení s 35 lékařskými ordinacemi.

"Zatím budou pacienty obsluhovat naši zaměstnanci. Ti budou lístečky totožné s těmi, které budou vyjíždět z automatu, "prodávat"," vysvětlil. Do budoucna možná poliklinika pořídí automat i na dětské oddělení.

Na placení poplatků se připravují i jednotlivé soukromé ordinace, kde novou "agendu" budou řešit zdravotní sestry. Poplatky, které podle představ ministerstva mají omezit poptávku po zdravotní péči, zůstávají zdravotnickému zařízení.

Například největší nemocnici - olomoucké fakultní - vynesou ročně na 35 milionů korun. "Peníze půjdou na dovybavení čekáren, ambulancí, pokojů, měly by tedy sloužit ke zpříjemnění pobytu pacientů v naší nemocnici," přislíbil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Podle nového zákona platí od včerejška pacienti třicet korun za ošetření u lékaře, stejnou sumu vydají v lékárně za položku na receptu. Za den pobytu v nemocnici zaplatí lidé šedesát korun a na pohotovosti o třicet korun více.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika