Zařízení vzkazují, že ano, někteří manažeři ale nic neslibují - poukazují na to, že poplatek není příplatek na péči či nemocniční služby.

Největší nemocnici v regionu - Fakultní nemocnici Olomouc - vynesou poplatky pětatřicet milionů korun. Ty jí zůstanou. „Peníze půjdou na dovybavení čekáren, ambulancí, pokojů, měly by tedy sloužit ke zpříjemnění pobytu pacientů v naší nemocnici,“ přislíbil pacientům mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

I mluvčí uskupení Agel, které provozuje na střední Moravě čtyři nemocnice a do pronájmu dostane i železniční polikliniku, pacientům vzkázal, že platby se jim vrátí. „Takto získané finance určitě půjdou do rozvoje nemocnic, do investic v nich. Pacienti to poznají,“ reagoval mluvčí Agelu Tomáš Želazko.

Naopak ředitel soukromé hranické nemocnice a Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich zdůraznil, že regulační poplatek není příplatek za nadstandard, ale má omezit poptávku po zdravotní péči.

Takže za šedesát korun denně zaplacených v nemocnici nemůže pacient očekávat například pestřejší jídelníček? „Částky jsou z hlediska rozpočtu nemocnic, srovnatelných s naší, tak malé, že i při nejlepší vůli to nemůže mít vliv na kvalitu zdravotní péče či služeb souvisejících s jejím poskytováním,“ reagoval.

Konkrétně hranické nemocnici poplatky přinesou ročně do dvou milionů korun. „Pokud se podaří všechny vybrat,“ podotkl. Z této sumy nemocnice musí pokrýt náklady spojené s výběrem poplatků od pacientů.

Peníze z výběru takzvaných regulačních poplatků zůstávají i privátním ambulancím. Ty za ně měsíčně obdrží navíc několik tisíc korun. Promítne se jejich vyšší příjem do péče či služeb pro pacienta?

„Pokud velké nemocnici vynesou 35 milionů korun, získá prostředky na zkvalitnění služeb, ale jestliže my tím vyděláme měsíčně šest tisíc, takovou částku pacient hned nepozná,“ reagovala předsedkyně regionálního Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Zdeňka Sobotková.

„Peníze samozřejmě použijeme směrem k pacientovi: lékař bude mít větší možnost koupit si například lepší diagnostické přístroje,“ podotkla lékařka, která již dříve dala najevo, stejně jako řada jejích kolegů, že s výběrem poplatků nesouhlasí. „Řešit nedostatek financí ve zdravotnictví tím, že pacienti mají platit poplatky, není správné,“ míní.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika