Darovací smlouvy nabízí nemocnice ve Šternberku, Přerově, Prostějově, pak také léčebné ústavy v Pasece v Moravském Berouně a poplatky promíjí i dvě lékárny při nemocnicích v Přerově a ve Šternberku.

„Celková částka, kterou jsme vyplatili občanům na základě jejich žádostí, činí za měsíc únor celkem 2,5 milionů. Lidí, kteří smlouvu podepíší, je 55 procent, zbytek jsou ti, kteří poplatek hradí hotově. Většinou platí občané v ambulancích, protože se nechtějí vyplňováním formuláře zdržovat. V případě hospitalizace a u chronicky nemocných pacientů dosahuje počet žádostí skoro sto procent,“ informoval první náměstek hejtmana Michael Fischer.

Po tom, co kraj odsouhlasil zrušení regulačních poplatků v krajských zařízeních, se vzedmula vlna protestů. Proti byly především soukromé lékárny, které se obávaly o snížení počtu zákazníků.

Soukromé lékarny to nezruinuje

Krajské lékárny zatím vrátily občanům na poplatcích půl milionu korun.

„Není to žádné ohromující číslo a rozhodně nehovoří o tom, že by byl o krajské lékárny enormní zájem. Soukromý sektor to nezruinuje. Ale všeobecně to plní dvojí efekt. Chodí tam totiž lidé, kteří nemají prostředky na úhradu poplatku a mohou takto ušetřit. Na druhou stranu je to poskytováno napříč celým regionem, například lékárny v síti Kaufland poplatky úplně odpouští,“ doplnil Fischer.

V případě, že lidé i v ostatních měsících nebudou možnosti vrácení taxi houfně využívat, ušetří kraj asi polovinu prostředků, které na vracení poplatků dal.

„Vyčlenili jsme na to padesát milionů. Pokud peníze nevyčerpáme úplně, tak je použijeme do jiných sektorů, například do oblasti sociálních služeb,“ uzavřel Fischer.

Lucie Bukvová