Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů Olomouckého kraje zasahovaly u více jak 90 událostí. „Nejvíce zásahů je spojeno s popadanými stromy či většími větvemi na komunikace, objekty, na elektrické vedení či dráty vysokého napětí, ale i do průjezdných profilů železničních tratí,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Stromy a větve na řadě míst zastavily dopravu. Přerušen byl provoz na hlavním železničním koridoru na Prahu u Zvole na Šumpersku.

Podle serveru Českých drah je na trati 270 mezi Červenkou a Zábřehem na Moravě poškozeno trakční vedení. Muselo být odřeknuto několik osobních vlaků. Náhradní autobusovou dopravu se následně podařilo zajistit v omezeném rozsahu.

„V současné době zaměstnanci Správy železnic pracují na zprovoznění tratě, předpokládané přerušení provozu se očekává minimálně do 7:00,“ informovaly České dráhy.

Hasiči na kolejích likvidovali spadené stromy a větve. Zasahovali i na regionálních tratích. „Podobné situace jsme v průběhu posledních hodin řešili také v Drahanovicích, Bohdíkově, v Olomouci-Týnečku a Jesenci,“ uvedli.

Organizovaná skupina ze Šternberka prodává psy nejasného původu, u kterých hrozí vážné zdravotní komplikace i úmrtí. Veterináři varují chovatele.
Gang prodává psy nejasného původu, často nemocné, varují veterináři!

Stromy padaly na auta

Silný vítr a pády stromů poškodily několik vozidel. Hasiči například odstraňovali větvě ze zaparkovaného vozidla v Olomouci v ulici Dr. Milady Horákové.

„Komplikace po pádu stromů nastala i pro řidiče v Rovensku. Pokusil se vyhnout prudkým manévrem padajícímu stromu a zůstal nebezpečně nakloněný v příkopě. Hasiči na místě provedli zajištění a následné bezpečné vyproštění zpět na komunikaci,“ uvedl Hošák.

Zdroj: Youtube

V Opatovicích na Přerovsku hasiči zajišťovali přeliv umělého náhodu k nádrži u fotbalového hřiště.

„Zvýšená hladina zde ohrožovala nedaleké rodinné domy, situace se po pročištění rychle změnila a nebylo nutné zahájit přípravu stavění hrází z pytlů s pískem,“ popisoval mluvčí hasičů.  K čerpání vody došlo také v jednom případě i v Hranicích.

Velmi silné bouřky s vydatnými úhrny zvedly na řadě míst hladiny potoků a řek. V Olomouckém kraji aktuálně neplatí ani první povodňový stupeň. Situace by se vzhledem k předpovědi měla uklidňovat.