Řeka Morava je, v úseku mezi Litovlí a Olomoucí, součástí Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy. Omezení pro turisty chrání hnízdícího ledňáčka říčního, kulíka říčního nebo pisíka obecného.
„Provozem lodí může dojít ke zničení jejich hnízd, která jsou umístěna na štěrkových náplavech,“ informovala mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Ivany Awwadové.
Inspektoři proto vyrazili na několik míst, aby zjistili, zda vodáci ochranu respektují.
„Porušování zákazu splouvání hlavního toku řeky Moravy jsme nezjistili. V Hynkově jsme zastihli vodáky v místě, kde již neměli co dělat. Tvrdili, že jen trénují pod splavem. Vyzvali jsme je, aby úsek opustili a připomněli jim podmínky, které platí na toku,“ popisoval Tomáš Vítek, zástupce vedoucí oddělení ochrany přírody olomoucké pobočky ČIŽP.
Kam se s lodí nesmí?
Hlavní tok Moravy se nesmí splouvat v úseku od Litovle po Hynkov, a to od dubna do konce července. Od Hynkova po soutok s Benkovským potokem se nesmí splouvat celoročně. O letošního roku vyznačena vodácká trasa v úseku Mohelnice – Olomouc a v rámci ní i vodácká trasa po Malé Vodě. Takže vodáci nepřicházejí o možnost splouvání Moravy v Litovelském Pomoraví. Z informačních cedulí na vodácké trase se přespolní turisté dozvědí, že vplouvají na území chráněné krajinné oblasti, případně národní přírodní rezervace a jak se mají chovat, kde mohou vystupovat a nastupovat. Jsou upozorněni na nebezpečná místa a na úseky řeky se zvýšeným výskytem napadaného dřeva. Za porušení zákazu hrozí podle zákona o ochraně přírody a krajiny pokuta až 100 tisíc korun.
Inspektoři společně s pracovníky správy CHKO a policisty si posvítili i na motoristy, kteří se každé léto prohánějí i místy se zákazem vjezdu v CHKO. Ten platí na celém území chráněné oblasti mimo silnice a místní komunikace.
„Přistihli jsme dva motoristy a na místě dostali pokutu. Bylo to v oblasti Řimického jezu,“ sdělil Tomáš Vítek, který upozornil, že kontroly v přírodní rezervaci budou pokračovat i v nadcházejících týdnech.