Šedesátiletý Bohumil Trunda projížděl v lednu přes Troubelice na malém traktůrku, sypal chodníky, aby na nich někdo neuklouzl. Vtom zpozoroval, že z jednoho z domů se valí dým. „Hned jsem utíal dovnitř. Vběhl jsem nahoru. Volal jsem, jestli tam někdo není. Svítil jsem si mobilem, ale přes dým nebylo nic vidět," líčí události muž.

V patře byla babička s malým, asi osmnáctiměsíčním dítětem. Bohumil Trunda doběhl pro žebřík a pro dítě vyšplhal. Potom pomohl i starší paní.

Nakonec se ještě muž do domu plného dýmu, kde vzplálo podle všeho nejspíš nějaké elektrické zařízení, vrátil. Pomohl hasit muži, který s požárem do té doby zápolil sám.

„Vytrhl jsem hadici od pračky a tou jsme pak hasili," pokračuje v popisování nebezpečného zážitku. Nakonec ještě vzbudili dědečka, který spal v přízemí. Ten nemohl věřit, že v domku hoří.

Bohumil Trunda považuje svou pomoc celé rodině za samozřejmost. „Nepřemýšlíte, jdete prostě zachránit lidi," objasňuje dobrovolný hasič. Poslední roky už přenechává hasební práce ve své jednotce dobrovolníků spíše svým mladším kolegům.

Vyndala z auta mladého řidiče v bezvědomí

O několik měsíců později, zhruba v polovině července jela autem brzy ráno pracovně mezi Královou a Červenkou na Uničovsku Jana Balcárková. Čtyřicetiletá žena uviděla manévr vozu před sebou.

„Slyšela jsem zapištění pneumatik a věděla jsem, že řidič situaci nezvládne," vzpomíná na dopravní nehodu. Auto mladého muže, kterému bylo něco přes dvacet, zůstala přetočené na střeše, částečně leželo na silnici, částečně v příkopu.

Jana Balcárková k němu doběhla, už začínalo hořet. „Byla tam spousta dýmu, všechno šlo hrozně rychle. Napadlo mě, že by mohl benzin explodovat," pokračuje ve vyprávění.

Žena se ale soustředila především na zraněného mladíka za volantem. „Byl v bezvědomí, ale když se dostaly plameny kousek k jeho ruce, tak vydal nějaký bolestný zvuk," říká. Jana Balcárková věděla, že je zle. Chytila muže a vysoukala ho z vozu pryč.

Snažili se zastavit krvácení

„Vypadával mi mobilní signál, tak chvíli trvalo, než jsem mohla přesně vysvětlit operátorce na tísňové lince, kde jsme," upozorňuje na drobnou komplikaci. Velmi nápomocná jí byla posádka jiného auta, které zpozorovala a začala na ně mávat.

„Oba pánové mi moc pomohli, byli perfektní. A já vlastně dodnes nevím, o koho šlo," svěřuje se zachránkyně.

Všichni společně poskytli řidiči, který havaroval, první pomoc, snažili se zastavit krvácení. Mladík přežil. Janu Balcárkovou po nějaké době dokonce kontaktovali jeho otec a teta, aby jí poděkovali.

Patřičně hrdí jsou na Janu Balcárkovou i Bohumila Trundu jejich blízcí. Oba hrdinové se shodují, že je medaile Za statečnost, kterou v Praze převzali, moc těší, ale jejich zásah byl samozřejmostí.

Ani jeden z nich nezapomněl ocenit práci profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří se do podobných situací, v nichž je mnohdy v ohrožení jejich život, dostávají takřka denně.