Nakládka nedostatkového materiálu, o který požádala olomouckou radnici civilní obrana ukrajinského města Černivci, probíhá od pátečního rána před hasičskou zbrojnicí v Černovíře a Chválkovicích a také v logistickém centru ve Velké Bystřici.

„Musím ocenit obrovskou míru solidarity, kterou v těchto dnech projevují Olomoučané. V některých obchodech zcela vykoupili spacáky, karimatky, deky a další materiál, který rovnou přiváželi do hasičských zbrojnic, kde probíhala sbírka,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Současně zdůraznil, že v pátek ráno dostal z Černivců prosbu a další seznam potřebné pomoci. Je téměř jisté, že v příštích dnech nebo týdnech z Olomouce vyrazí na Ukrajinu další konvoj. Seznam potřebných věcí se ale bude lišit od toho současného a teprve bude upřesněn.

Součástí prvního nákladu je také špičková optická technika.

„Dostanou od nás dalekohledy, termovize, noktovize a další vybavení, které nutně potřebují pro zajištění bezpečnosti civilního obyvatelstva,“ dodal primátor.

Tyto přístroje může používat domobrana či vojáci, kteří chrání město. Technika pro noční vidění najde skvělé využití právě nyní, kdy se v ukrajinských městech v noci vůbec nesvítí.

Olomouc na pomoc Ukrajině ze svého rozpočtu mimořádně uvolní částku 1,6 milionu korun, k tomu je třeba připočíst přibližně 300 tisíc korun od soukromých firem.

Materiál v hodnotě dalších milionů korun pochází od dárců z řad občanů nebo obcí.

Město Černivci nebylo zatím zasaženo přímými boji, ale během několika dnů se proměnilo v obrovské uprchlické centrum. Ve městě i na tamní univerzitě se starají o tisíce lidí, kteří před válkou prchají z východních částí země. Právě pro ně je určena podstatná část pomoci z Olomouce. Humanitární konvoj by měl z Olomouce do Černivci vyrazit v sobotu ráno.

Dopravu až na místo určení velkoryse zajistila společnost EGT z Velké Bystřice.