V praxi ho už vyzkoušel zdravotnický personál pražské nemocnice Na Homolce. Ochranný prostředek se bude vyrábět na speciálních 3D tiskárnách a montovat se na něj bude filtr výrobce z Lutína, společnosti Sigma Group.

Respirátor nyní poputuje především do nemocnic.

Z hlediska filtrační účinnosti splňuje filtr nejpřísnější třídu ochrany P3.

„Odolnost našeho filtru proti průniku je však řádově vyšší než u běžných respirátorů třídy FFP3 a umožňuje při běžném použití expozici v promořeném prostředí okolo 24 hodin,“ sdělil Deníku mluvčí společnosti Sigma Group Jan Čapka.

Růžena Haliřová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje
Epidemioložka: Dojde k okamžiku, kdy už nepůjde o jednotlivé případy

Ochrana proti Covid-19 garantována

Ochranný filtr SIGMA P3R slouží ve spojení s vhodnou obličejovou maskou, polomaskou či filtračním prostředkem, například ventilačním zařízením, k individuální ochraně před škodlivými pevnými i kapalnými částicemi a aerosoly, včetně radioaktivních, prachy, bakteriemi a viry.

Při dodržení hygienických pravidel je filtr testován na opakované použití až do doby, kdy klade při dýchání vyšší odpor.

„Ochrana proti viru způsobujícímu onemocnění Covid-19 je garantována,“ sdělil.

Instalace ochranného plexiskla u pokladny v jednom z olomouckých supermarketů
Hlavně nám vydržte! Pokladní v supermarketech dostávají ochranné štíty

Výroba běží naplno

Lutínská Sigma dlouhodobě dodává výrobek například do nemocnic, chemických provozů či pro práce v prašném prostředí.

„Na základě referencí kvality našeho výrobku nás oslovila ČVUT s možností spolupráce na kompletaci s jejich nově vyvíjenou polomaskou,“ přiblížil spolupráci s týmem výzkumníků, který se zaměřil na vývoj respirátoru tisknutelného na 3D tiskárnách technologií MJF (MultiJet Fusion). Lutínská firma vyrábí filtry s univerzálním závitem, na které je polomaska upravena.

Podnik v současné době vyrábí okolo 7000 kusů filtrů týdně.

„V současné době však plníme již nasmlouvané dodávky pro složky integrovaného záchranného systému a nemocnice, a tak výrazné navýšení kapacity by bylo možné jen v případě investic do výrobních technologií. K těm ale můžeme přistoupit jen v případě, kdy stát nebo jeho složky projeví závazný zájem o dlouhodobé dodávky. V tomto směru budeme směřovat na příslušné orgány nabídku na uzavření rámcové smlouvy,“ uvedl Jan Čapka.

V oblasti výroby dýchacích filtrů podle Čapky běží nyní výroba na plnou kapacitu a prozatím není ovlivněna karanténou či nemocností našich zaměstnanců.

„Samozřejmě pro výrobu filtrů používáme nakupované materiály a polotovary a nelze tak předvídat, jaká bude nadále jejich dostupnost,“ dodal.

Online reportáž

Až 10 tisíc kusů denně

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je ochranná maska, kterou vyvinuli v CIIRC ČVUT, řešením, které může pomoci ochránit nejohroženější pracovníky v terénu.

„Domluvili jsme se s CIIRC ČVUT a zapojenými dodavateli, že nám do konce týdne dodají 600 kusů těchto masek,“ sdělil Vojtěch.

Od začátku dubna pak 500 kusů denně.

„Zároveň s tím vyvíjejí způsob, jak navýšit kapacitu výroby až na deset tisíc kusů denně. Všechny zapojené subjekty pracují na bázi dobrovolnosti, hradit budeme jen výrobní materiál na 3D tisk,“ uvedl Vojtěch.