S tím voliči a podporovatelé Babišova hnutí nebudou podle olomouckého politologa Pavla Šaradína (na snímku níže vpravo) spokojeni a projevit se to může již v druhém kole senátních voleb na Olomoucku.

Politolog Pavel Šaradín

„Pro ANO je to vražedná kombinace," sdělil v rozhovoru pro Deník docent Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Předpokládal jste, že to takto dopadne? Že v koalici nakonec bude ANO s ČSSD a ODS? Ne s jednou, ale dvěma tradičními stranami? Nebo jste viděl jako pravděpodobnější vládní půdorys?
Úplně na začátku jsem si samozřejmě myslel, že ČSSD nebo ODS se dostane do krajské koalice. Ale že to budou oba dva subjekty, to mě tedy nenapadlo.

Reálnější se jevila obdoba vládní koalice?
Ano, ze začátku jsem předpokládal, že koalice bude kopírovat vládu, to znamená, že v ní bude i KDU-ČSL.

ANO vysvětluje upřednostnění ODS tím, že vsadili na stabilitu. ODS označili jako jedinou autentickou stranu, která může nabídnout odborníky a nebude vytvářet koalice v koalici. Nešlo jen o matematiku, že lidovci požadovali víc?
Faktorů je samozřejmě více a je otázkou, který je ten nejsilnější. Pokud měla KDU-ČSL vyšší nároky, tak to potom vrhá negativní stín na ODS, která vlastně přistoupila na jakékoliv požadavky a stala se součástí koalice. Pro hnutí ANO, které bude mít většinu v radě, je to maximálně výhodné. Rozumím pozici KDU-ČSL, že nechtěla být v roli třetího, který bude nést odpovědnost, ale nebude moci rozhodovat. Na druhou stranu taková koalice mohla fungovat, a pokud by docházelo k pnutí a neplnění programu, dalo se z ní dá vystoupit.

Lidovci však končí v opozici. Nakonec, nemohou na tom vydělat a být za čtyři roky tím, kdo přinese „změnu"?
Tím si nejsem jistý. Cílem každé politické strany je prosazení programu, a to se dělá z opozičních lavic mnohem hůře. Na druhé straně vidím jistou perspektivu v tom, že v opozici bude KDU-ČSL i Starostové, takto vznikne programový blok a může to být určitý test a příprava na parlamentní volby tohoto dvojbloku.

Krajské finance pro ČSSD?

ODS se z opozice dostala do krajské vlády. S tím však nesouhlasí ani řada jejích členů v Olomouci. Nemůže to mít pro tuto stranu vážnější dopad? Třeba v příštím roce ve sněmovních volbách?
Myslím, že ODS je rozdělená. Někteří říkají, že toto je krok ke znovuzviditelnění ODS – při pěti mandátech by se v opozici ničeho nezmohli a takto mohou dvě jména vyzdvihnout a voliči je mohou vidět. Ti, co se nezúčastnili jednání, budou nespokojeni a nějaký vliv to bude mít. ODS na parlamentní úrovni už nemůže tolik útočit na Babiše, když se vlastně stává součástí holdingu…

Hůře je to ovšem ještě více pro voliče a sympatizanti hnutí ANO?
Oni jsou tím, kteří útočí na ČSSD a ODS. Logické by bylo, kdyby se spojili s jedním z těch partnerů, ale najednou je tam máte oba dva. Pro ANO je to vražedná kombinace.

Trojkoalice nyní sepisuje koaliční smlouvu a domlouvá se na resortech. Podle všeho by finance měly připadnout ČSSD. Přitom babišovci před krajskými volbami kritizovali, jak kraje špatně hospodaří a že zajistí transparentní hospodaření krajů. Jak tomu rozumět?
Dohody ještě nejsou podepsány, těžko se k tomu vyjadřovat, ale pokud by to bylo tak, že se ANO vzdává financí, tak je to absolutně nelogické. Když se podíváme jinam, kde je ANO v krajské koalici, tak tam si finance ponechává. Vedle strategického plánu územního rozvoje je to přece to nejdůležitější, co kraj má.

Ustojí Košta stranické matadory?

Jak na vás působí budoucí hejtman doktor Košta? Zatím „kloubí" lékařskou praxi s povolebním vyjednáváním..
V politice je nováčkem. Tak, jak na něj bude postupně doléhat tíha a odpovědnost funkce hejtmana, bude se tomu jistě nějakým způsobem přizpůsobovat. Zatím je zřejmě ve stavu obrovské euforie, velkého vítězství, má všechny úspěchy v ruce. Postupem času bude zjišťovat, že politika praktická je velmi náročná. Zatím na něm ale není moc co hodnotit. Rétoricky to zvládá. Otázkou je, nakolik ustojí zkušené matadory z ODS a ČSSD.

Jsme před druhým kolem senátních voleb. Může podoba koalice v Olomouckém kraji nějak ovlivnit volbu budoucího senátora – stojí proti sobě Milan Brázdil za ANO a Lumír Kantor za lidovce? Jak to vidíte?
Před šesti lety, když se stal Martin Tesařík senátorem, v roce 2010, tak byla vyšachována ČSSD z koalice na městě, a Martin Tesařík lákal voliče na tu zradu – vítězná ČSSD měla mít primátora, Jiřího Rozbořila, a byli obejiti. On to využil. Myslím, že řada voličů ANO se cítí podvedena. Odpustili by jednoho partnera, ale dva soupeře, proti kterým se bojuje? To je jistě pro řadu z nich neodpustitelné a nepochybně to může mít negativní dopad na volbu Milana Brázdila.

Arcibiskup Graubner k nové krajské vládě

Arcibiskup Jan Graubner se Olomouckému deníku vyjádřil k výsledku krajských voleb v Olomouckém kraji a koalici, na níž se dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD a ODS.

Arcibiskup olomoucký Jan Graubner„Sestavování koalic je záležitostí politiků. Já očekávám, že novému vedení kraje půjde o dobro občanů a o co nejširší spolupráci, protože veřejné blaho je společným dílem. Věřím, že se podaří najít prostor pro spolupráci v oblastech nám blízkým, kam patří nejen kultura a sociálně-charitativní činnost, ale i oblast duchovní a vzdělávací. Těm, kteří přebírají zodpovědnost, vyprošuji dar moudrosti, odvahu k pravdě a lásku k potřebným." (tau)