Tu zvolil jako další možnost potom, co dle zákulisních informací měl odvolat pouze ministra financí, vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

„Myslím si, že to byl neočekávaný krok,“ uvažuje o situaci politolog z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín.

Ten zároveň přiznal, že stěžejní úlohu sehraje v tomto případě i Hrad.

„Teď je na tahu prezident, tam je stanovovat prognózu velmi obtížné,“ dodal Šaradín.

Dovládnou nějak do konce

Nad dalším pokračováním vlády prozatím visí otazník. Jelikož v úterý vyšel ve sbírce zákonů termín podzimních parlamentních voleb, které se uskuteční 20. a 21. října, je podle olomouckého politologa velmi nepravděpodobné, že se budou konat předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

„Subjekty zřejmě jakýmkoliv způsobem, ať už přímým zastoupením nebo nepřímým nějak dovládnou do konce volebního období,“ uvedl Šaradín.

Dle jeho názoru však premiér Sobotka neučinil z Andreje Babiše mučedníka.

Čas na diskusi o Babišovi

Ministerský předseda se pouze snaží přenést odpovědnost na zbývající subjekty ve vládní koalici, nejen na ČSSD.

„Především získal nějaký čas, aby se o Andreji Babišovi hlouběji diskutovalo. Vlastně i o jeho minulosti, která byla v posledních letech přehlížena,“ myslí si Pavel Šaradín.

Nedobrá nálada mezi lídry ČSSD a ANO trvá již delší dobu, přesto Bohuslav Sobotka vyčkával s řešením situace více než tři roky od vzniku vládní koalice. Jaké to mělo důvody?

„Premiér hledal nějaké optimální řešení toho, kdy a jak zahájit volební kampaň, což pravděpodobně bude tento krok. Na druhou stranu, když se podíváme na preference, tak Andreji Babišovi ANO mírně přerostlo přes hlavu. To znamená, že s takový posilováním hnutí nepočítal,“ tvrdí Šaradín.

Nečekám rychlé řešení

Dle něj teď bude stěžejní, jak se k situaci vyjádří prezident republiky Miloš Zeman. Jeho kroky ovšem jdou těžko předpovídat.

„Osobně bych nečekal nějaké rychlé řešení. Spíše to vidím na konstruktivní rozhovory mezi prezidentem a jednotlivými stranami vlády, popřípadě i opozice,“ prozradil Šaradín.

Možností, jak by mohla současná vláda dotáhnout volební období do konce je několik.

„Mohou se domluvit v rámci nějakého konsensu třeba tak, že tam nebude žádný lídr z těch tří subjektů. Mohou se domluvit, že každý bude mít náhradu i v odpovědnosti premiéra,“ uzavřel Pavel Šaradín.