Nová koalice bude mít v zastupitelstvu přesilu jednoho hlasu. Jak se to může projevit?
Koaliční většina je opravdu velmi křehká. To se může ukázat při některých hlasováních týkajících se například protikorupčních opatření a ekonomických záležitostí jako rozhodující a existuje tak jisté nebezpečí štěpení koalice. Na druhou stranu, sociální demokracie si bude poprvé od roku 1994 muset zvykat na opoziční roli, kterou předtím neznala.

Bude ČSSD dobrou opozicí?
Věřím, že právě zkušenost uplynulých šestnácti let z ní udělá opozici skutečně konstruktivní. Riziko především pro TOP 09 by mohlo být v tom, že u ČSSD zůstaly některé vazby na občanské demokraty a obě velké strany tak mohou mít k sobě při některých hlasováních stále blízko. Nicméně jde o programově čistou koalici, takže by mohlo být dosaženo shody v ekonomických otázkách a ze strany TOP 09 bude mnohem větší tlak na to, aby se zbytečně nemrhalo penězi.

Vydrží podle vás koalice celé funkční období?
Myslím, že dva roky do krajských voleb určitě ano. Pak nastane nová situace, bude se vytvářet nová krajská koalice a stát se může mnohé.

Byli skutečně od počátku představitelé ČSSD bez šance? Neudělali někde chybu?
Sociální demokraté především doplácejí na celostátní politiku. Chybí jim partner, který by s nimi byl schopen sestavit koalici, a to se promítá i do krajského města. Jejich manévrovací prostor byl od počátku minimální.

Zdá se, že malými vítězi voleb jsou svým způsobem lidovci. Souhlasíte?
Určitě. Úspěch lidovců je procentuálně vynikající. Fakt, že budou mít dva radní, může posílit tuto stranu i do krajských voleb. Osobnostem se lépe kandiduje, pokud jsou v komunální politice známější. Strany v těchto komunálních a senátních volbách často doplácely na to, že nabízely jen značku bez konkrétních jmen. To se ukázalo i v případě Top 09 i Věcí veřejných .