Bývalí radní Libor Bejdák a?Stanislav Pavlík ze sdružení SOS pro Šternberk měli odevzdat oznámení o majetkových poměrech nejpozději do třiceti dnů od odvolání z funkce, tedy do 2. listopadu. „V zákonném termínu jsme žádné přiznání neobdrželi,“ potvrdila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Tajemnice úřadu Naděžda Studecká, která vede registr oznámení veřejných činitelů města, proto oba bývalé radní tento týden vyzvala, aby povinnost splnili. V opačném případě by musela předat podnět správnímu soudu. Za nedodržení zákona může soud uložit pokutu od třiceti tisíc do půl milionu korun.

„Nevěděl jsem o tom. Samozřejmě to napravím a oznámení podám,“ reagoval odvolaný Stanislav Pavlík. „Tajemnice mě na to mohla předem upozornit. Radním poskytuje jakýsi právní servis,“ reagoval Pavlík.

Studecká však připomněla, že členy šternberské samosprávy na povinnosti vyplývající z nové legislativy upozornila. „Všechny. Dostali to dokonce písemně,“ ohradila se tajemnice.

Pavlíkův kolega z SOS pro Šternberk Libor Bejdák Deníku sdělil, že o povinnosti sice věděl, ale nebyl si jistý, kdy přesně a jak má oznámení podat. „Proto jsem se 30. října obrátil e-mailem na tajemnici. Odpověděla až 5. listopadu, tedy tři dny po termínu. Nerozumím tomu,“ uvedl Bejdák a?ujistil, že zákonnou povinnost splní v nejbližších dnech.

„V minulém týdnu jsem byla na školení. Odpověděla jsem ihned poté, co jsem se vrátila do kanceláře,“ vysvětlila Studecká.

Přestože oba šternberští politici se jako jedni z prvních v regionu dostali do křížku se zákonem o střetu zájmů, považují tuto normu za dobré vykročení do boje s korupcí na radnicích. „Zákon měl platit už dávno – i když vystupuji jako jeho hříšník,“ poznamenal Bejdák.

Zákon, po kterém protikorupční organizace roky volaly, výrazně rozšiřuje okruh politiků a úředníků, kteří musejí oznamovat podrobnosti o svých osobních zájmech, vedlejších činnostech, příjmech a majetku získaném během výkonu funkce. Oznámení podávají veřejní funkcionáři za kalendářní rok, tedy až v?roce 2008. Výjimkou je právě ukončení výkonu funkce.

Radní z SOS pro Šternberk skončili počátkem října v opozici poté, co se jejich partneři z ODS a ČSSD a KDU–ČSL rozhodli odejít z radniční koalice. Po dochodu vytvořili zástupci těchto tří stran novou koalici s do té doby opozičními nezávislými Společně pro Šternberk.

V Hlubočkách zákon dodrželi

Jako první v regionu se museli s novým zákonem o střetu zájmů vypořádat radní v Hlubočkách, kde na jaře padla koalice a až na jednoho člena se vedení obce obměnilo.
Tajemnice hlubočské radnice Dagmar Balharová uvedla, že všichni po odstoupení zákon dodrželi. „Všichni čtyři bývalí radní, kterých se povinnost týkala, do třiceti dnů oznámení podali,“ sdělila tajemnice.

 

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika