Úbytek pracovních ale, podle policie, není tak dramatický, aby ovlivnil počet policistů v terénu.

„Policisté samozřejmě odcházeli i v průběhu roku, jejich nahrazování ale není úplně jednoduché. Zájemců o práci u policie je poměrně dost, náročnými testy jich ale nakonec projde jen malá část,“ vysvětlila důvody nedostatečně naplněného stavu mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Do počtu zveřejněných volných míst navíc nejsou zařazena ta, která mají zaplnit policisté vracející se ze škol. Celkový počet chybějících policistů je tak daleko větší. Speciální školu přitom musí absolvovat každý adept, pouze vysokoškolsky vzdělaní zájemci mohou využít dálkového studia.

„Odcházejí také zkušení policisté, které nováčcci nemohou ihned nahradit. Jejich úroveň se dostnou až v řádu několka let,“ doplnila policejní mluvčí. Volná místa jsou na všech útvarech v Olomouckém okrese, v žádnem ale kvůli personální nouzi není situace kritická.

„Aktuální nedostatek lidí nevnímáme nijak citelně, žádné oddělení v regionu není ohrožené ve výkonu služby. Na bezpečnostní situaci ve městě to také nemá vliv,“ ubezpečil ředitel olomoucké policie Zdeněk Šebestík.

Uchazeči o práci u policejního sboru se mohou obracet, buď přímo na pracovníky okresního ředitelství, nebo je kontaktovat telefonicky na čísle 974 766 401.

Potřebné informace o policejní práci lze nalézt na speciální internetové stránce www.nabor.policie.cz., kde zájemci mohou vyplnit nezávaznou elektronickou přihlášku.

„Nově přijatí policisté jsou zařazováni zejména u služby pořádkové, železniční a dopravní policie. Například ke kriminální policii a na oddělení vyšetřování jsou pak přijímani ti policisté, kteří naplní stanovenou dobu služebního poměru a absolvují odbornou přípravu,“ uvedla Dolejšová.

Základními podmínkami pro přijetí je samozřejmě občanská bezúhonnost, odpovídající morální a intelektuální vlastnosti a perfektní zdravotní stav.

Počet chybějících policistů v okrese Olomouc (k 1 .7. 2008)

pořádková policie – 18

dopravní policie – 5

kriminální policie – 4

celkem – 37