„Kdyby bylo více peněz, mohli jsme zaměstnat více lidí. Místa máme pořád dost,“ řekl ředitel krajské policie Jaroslav Skříčil.

Osmnáct lidí bude pracovat v Olomouckém a šest v Moravskoslezském kraji.

Jde o pilotní projekt, který v České republice nikde jinde není. Zaměstnanci budou pracovat na recepcích a kromě běžné administrativní agendy budou také obstarávat první kontakt s lidmi, kteří na policii přijdou.

„Bez práce jsem byl od nového roku. Člověk s handicapem je rád za každou práci. Já například po vystudování sháněl práci čtyři roky. Myslím, že projekt je dobře vypracovaný, a že je životaschopný,“ uvedl třiatřicetiletý Vladimír Vaverka z Olomouce, který bude pracovat na recepci krajského ředitelství policie. Pracovníci na svá místa nastoupí 1. dubna.

Projekt Policie zaměstnává osoby se zdravotním pojištěním získal pro letošní rok dotaci 5 815 000 korun. Při práci na plný úvazek si zaměstnanci vydělají 15 700 korun za měsíc. Otázkou zůstává, zda se podaří získat peníze i na další roky.

„Už dnes začínáme jednání o trvalé udržitelnosti. Máme v podstatě tři varianty. Buď vymyslíme nový projekt, nebo se nám podaří stát se součástí policejního rozpočtu. Třetí možnost je taková nouzová. Jde o vytvoření chráněných dílen, v nichž bychom tělesně postižené lidi zaměstnali,“ informoval Tibor Gábor z řízení lidských zdrojů.

Noví zaměstnanci budou například Uničově, Šternberku, Zábřehu, Šumperku nebo Přerově.

Dvě ženy zaměstnané na poloviční úvazek najdou uplatnění také u olomoucké Městské policie.