Cílem hlavní expozice je připomenout působení legionářů ze 6. střeleckého pluku (tzv. Hanáckého) a 2. jízdního pluku (tzv. „Sibiřského“) v Rusku.

„Od Zborova k republice je právě takovým příběhem, který mohl pro některého z našich pradědů začít vojenskou přehlídkou na olomouckém Horním náměstí jednoho srpnového dne roku 1914. Mohl, ale samozřejmě nemusel směřovat přes tvrdé boje v Haliči, ruské zajetí, následný vstup do československých legií na Rusi až k bitvám u Zborova a Bachmače, odkud vedla dlouhá a strastiplná cesta na východ, výstižně nazývaná Sibiřskou anabází,“ popsal kurátor výstavy Karel Podolský.

Těpluška i kulomet Maxim

V Handkeho sále jsou vystaveny legionářské uniformy, součásti výstroje a výzbroje či osobní předměty hrdinů.

Mezi exponáty je možné narazit i na historické skvosty, některé opustily muzejní depozitáře po desítkách let, jiné dokonce poprvé.

Například slavný kulomet „Maxim“ nebo unikátní model ubytovacího vagónu pro vojska „Těpluška“.

Zájemce nepochybně potěší také bankovky, mince a pamětní medaile v hodnotě několika milionů korun.

„Za mimořádných bezpečnostních opatření je vystavena i velmi cenná emise prvních československých bankovek z roku 1919, tzv. státovek, z nichž pětitisícová bankovka byla z muzea ukradena před více než 10 lety a po zásahu policie vrácena zpět v květnu loňského roku,“ uvedl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek a zároveň upozornil na další ojedinělost.

„Zřejmě poprvé v historii, a to nejen u nás, jsou společně vystaveny posmrtné masky tří hlavních tvůrců a zakladatelů československého samostatného státu: Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.“

Vzácná pětitisícovka
Tato pětitisícová bankovka byla uvedena v roce 1919, ale v oběhu zůstala pouze dvacet měsíců. Jelikož tehdy ještě neexistovaly banky, vydal ji stát a místo ministrem financí byla podepsána obyčejným úředníkem.

Za přísných bezpečnostních opatření se na výstavu do olomouckého Vlastivědného muzea vrátila vzácná československá pětitisícovka, která z něj byla před 10 lety ukradenaRub „státovky“ zdobí obličej manželky jednoho z grafiků, který se podílel na její podobě.

V celé České republice se dochovalo pouhých 36 kusů. Cena jedné vzácné pětitisícovky šplhá do milionů korun.

Vlastivědné muzeum v Olomouci už kdysi tuto bankovku vlastnilo, jenomže před více než deseti lety byla z depozitáře ukradena.

Odborníci na numismatiku si všimli, že se velmi cennou emisi první československé bankovky někdo pokouší prodat na internetovém tržišti Aukro.

Pětitisícovka byla zabavena a v květnu loňského roku vrácena zpět do Olomouce, kde si ji ode dneška mohou návštěvníci prohlédnout.

Pocta autorovi plakátů pro legie

Druhá výstava je věnována Vojtěchu Preissigovi, jednomu z našich nejvýraznějších umělců první poloviny 20. století.

Autor náborových plakátů pro tuzemské legie rovněž ilustroval knihy, například Karafiátovy Broučky nebo Robinsona Crusoa od Daniela Defoa.

Mezinárodní uznání si vysloužil také vytvořením českého typografického písma – Preissigovy antikvy.

V Mánesově galerii lidé uvidí významné autorovy malby, grafiky i ukázky ilustrací z knih.

„Tento výstavní projekt by měl být jakýmsi pozdním poděkováním a malým splacením velkého dluhu naší společnosti těm, kteří si prošli šílenstvím I. světové války a svými činy se velkou měrou zasloužili o to, že dnes můžeme žít v samostatném, suverénním a svobodném státu,“ doplnil Karel Podolský.

Obě expozice jsou ve Vlastivědném muzeu v Olomouci dostupné od pátku 5. října až do 13. ledna příštího roku.