Sám ředitel městské policie Pavel Skalický ale přiznává, že je používají jen sporadicky. „Strážníky na kole jsem tady nikdy neviděl, i po lese jezdí autem. Přitom vím, že kola mají,“ prohlásil Stanislav Černý, který je na Kopečku i členem komise místní části. Mluvčí strážníků Lenka Prošková navíc dodala, že kromě bicyklů mají strážníci i speciální výbavu a oblečení. „Nemohli by přece na kole jezdit v uniformě s kravatou,“ řekla Prošková. Pohybují se na nich hlavně v zahrádkářské oblasti.

Podle Skalického jsou kola ve výbavě už značně dlouho. „Dokonce tak dlouho, že strážníci, co na nich zprvu jezdili, už zestárli,“ podotkl s nadhledem ředitel městské policie. Sám se setkal s cyklohlídkami ve Francii pod Eiffelovou věží. „Mít o čtyřicet strážníku více, taky by se mi takové cyklodružstvo líbilo,“ dodal Skalický. Prošková upřesnila, že strážníci mají ve výbavě ještě dalších deset kol a dvě koloběžky. „Ty ale slouží při bezpečnostně dopravních akcích a soutěžích na školách,“ uvedla Prošková.

Využití bicyklů pro strážníky navrhuje i Olomoučan Zdeněk Podlaha. „Vždycky, když je vidím po večerech jezdit v parku autem s rozsvícenými světly, mám pocit, že je taková hlídka zbytečná, protože je příliš nápadná,“ domnívá se Podlaha. Ředitel Skalický ale oponuje. Kvůli prevenci je podle něj dobré, že strážníci o sobě dají takto vědět. Jejich přítomnost prý snižuje výskyt protiprávní činnosti.