Jeden z amnestovaných mužů například odmítal zaplatit útratu za taxi, jiný cestoval vlakem bez platné jízdenky.

V olomoucké vazební věznici přitom čeká dalších sedmnáct odsouzených na rozhodnutí soudu o tom, zda se na ně nakonec bude vztahovat amnestie.

Policisté z Olomoucka se od středy zabývali několika porušeními zákona, kterého se dopustily osoby propuštěné z vězení v rámci amnestie. Hned ve středu jeden z nich odmítal zaplatit útratu za taxi.

„Ve čtvrtek jiného amnestovaného občana přistihl průvodčí ve vlaku bez platné jízdenky. Řešili jsme rovněž případ, kdy se propuštěný vězeň vloupal do rekreační chaty, aby v ní přespal. Další chtěl přenocovat u příbuzných, kde dříve bydlel, ale ti ho tam odmítali pustit a přivolali policii," popsal incidenty krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Všechny případy nyní policie vyšetřuje. Nadále však budou na území Olomouckého kraje pokračovat mimořádná bezpečnostní opatření.

„Hlídky dohlížejí na bezpečnost především v okolí věznic, na nádražích, v hernách a barech, kam propouštění míří. Další amnestovaní do regionu dorazí v nejbližších dnech z ostatních českých a moravských věznic, takže minimálně o víkendu ještě budou v ulicích posíleny hlídky," předpokládá Bednařík.

Desítky propuštěných zaevidovaly úřady práce

Z olomoucké vazební věznice už bylo propuštěno 67 osob. Sedmnáct dalších čeká na rozhodnutí, zda se nakonec svobody dočkají.

„Všechno to jsou poněkud sporné a složité případy. Jedná se o recidivisty s nepodmíněnými tresty delšími než jeden rok. Nebylo jednoduché posoudit, zda v jejich případě amnestii uložit či nikoliv," řekl předseda olomouckého Okresního soudu Michal Jelínek.

Proti rozhodnutí Okresního soudu v Olomouci si v těchto zbývajících sedmnácti případech podali státní zástupci stížnost nebo si ponechali třídenní lhůtu pro její podání.

„Okresní soud musí rozhodnutí vyhotovit písemně a předložit ho olomoucké pobočce Krajského soudu společně se stížností. Dosud tam však žádné takové spisy předloženy nebyly," sdělila v pátek po druhé hodině odpoledne mluvčí ostravského Krajského soudu Lucie Böhmová. Soud tak o dalších amnestiích zřejmě rozhodne nejdříve v příštím týdnu.

Část amnestovaných se snaží vrátit do běžného života a shání si práci. V celém kraji už pracovníci Úřadů práce zaevidovali 32 uchazečů.

„Například v Šumperku se jednalo o jedenáct osob, v Olomouci zatím přišli jen dva," popsal aktuální čísla Jaroslav Mikšaník z olomouckého Úřadu práce.

Olomoucká Charita registruje první amnestované

První lidé, propuštění na prezidentskou amnestii se už začali obracet na olomouckou charitu.

„Registrujeme několik osob, které se skutečně z výkonu trestu už vrátili, ale domnívám se, že situace se nás bude dotýkat především v příštím týdnu, protože řada z těch lidí, ještě nějaké provizorní možnosti třeba využívá nebo nějakým způsobem situaci řeší," řekl vedoucí střediska Samaritán pro lidi bez domova Charity Olomouc Petr Prinz.

„Vím o několika osobách, kteří se objevili v důsledku amnestie, ale nejsou to zpravidla lidí, které bychom neznali, jsou to lidé s nimiž jsme třeba delší dobu v kontaktu," poznamenal.

Pracovníci Azylového domu pro muže, se prozatím rozhodli vyblokovat tři místa, která jsou určená právě pro lidi, přicházející z výkonu trestu.

„Nicméně to není až tak výjimečné, protože lidi z výkonu trestu přijímáme přednostně i v průběhu celého roku, teď očekáváme, že těch lidí bude o něco více," poznamenal.

Na nohou jsou i terénní pracovníci, práci zesílí především na nádraží a budou se zaměřovat na bližší kontakt lidí, u kterých hrozí, že se ocitli na ulici po propuštění.

„Zatím to pro nás není nezvladatelná situace," dodal Petr Prinz.