Doposud nebyl nikdo obviněn a podle dozorujícího státního zástupce je případ stále na začátku a nelze k němu sdělit nic konkrétního.

Prověřovaná podezření se mají týkat zakázek na výstavbu protipovodňových opatření.

Podle bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) byla za jeho působení v čele resortu na Povodních nastavena transparentní pravidla a sám nemá tušení, čeho přesně se měl dubnový policejní zásah týkat.

„Věc je ještě v počáteční fázi a zatím ji komentovat nebudeme,“ reagoval ve středu dozorující státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Stavební práce budou dál pokračovat

Jestli se skutečně jedná o protipovodňové zakázky a konkrétně právě probíhající etapu ochrany Olomouce, státní zástupce nepotvrdil.

„Povodí Moravy s pracovníky Národní centrály proti organizovanému zločinu plně spolupracuje a poskytlo všechny požadované materiály a informace. Povodí Moravy obdrželo pokyny, aby se k situaci nijak nevyjadřovalo,“ opakoval v minulých dnech mluvčí státního podniku Petr Chmelař s tím, že stavební práce za 750 milionů korun budou v Olomouci nadále pokračovat v dohodnutém rozsahu a podle odsouhlaseného harmonogramu.

Jurečka: Nevím, co je předmětem zásahu

Povodí spadají pod resort zemědělství a ten do podzimu řídil Marian Jurečka.

„Nevím, co je předmětem zásahu, který proběhl. V resortu jsem se snažil nastavit takový systém, aby byla velká kontrolovatelnost zadávání i poté průběhu veřejných zakázek,“ reagoval exministr zemědělství, s jehož nástupem vznikl na ministerstvu odbor veřejných zakázek.

„Veškeré resortní organizace musely nad 350 tisíc dávat zdůvodnění, proč chtějí zakázku vypisovat, dát zdůvodnění, jakým způsobem má být postupováno. To se kontrolovalo. Jak tomu bylo před mým nástupem, to nemohu hodnotit, ale byly diskuse, zda byly všechny zakázky dostatečně transparentní, i u Povodí Moravy,“ uvedl bývalý ministr zemědělství.

Detektivové byli 11. dubna na Povodí Moravy v Brně, v olomoucké stavební firmě a do večerních hodin na radnici.

Pohybovali se mimo jiné v kanceláři náměstka primátora zodpovědného za městské investice Filipa Žáčka (ČSSD).

V jaké pozici je politik v prověřovaném případu, k tomu se dozorující státní zástupce nevyjádřil.

„Ke kauze ani k panu Žáčkovi jsme se nevyjadřovali a to trvá,“ uvedl Šereda.

Novinářům den po zásahu policie náměstek Žáček sdělil, že společně s tajemníkem poskytli za statutární město Olomouc součinnost.

„Dále nemohu celou záležitost komentovat, protože jsme vázáni mlčenlivostí,“ uvedl Žáček, který normálně vykonává svoji agendu.