Také podle právníků Úřadu práce v Olomouci byla původní verze inzerátu vůči ženám diskriminující.

V inzerátu oznamujícím výběrové řízení na dvě uvolněná místa uvedly šternberská policie a zdejší radnice, že hledají uchazeče z řad mužů. „Ano, požadavek máme na dva muže,“ reagovala na telefonát Deníku úřednice městské policie, na niž se mají zájemci obracet.

„Potřebujeme někoho, aby vykonával práci v noci, navíc tady máme záchytnou stanici a zákroky noční hlídky bývají náročnější. Pro ženy by taková služba byla velkou zátěží,“ vysvětloval později ředitel městské policie Pavel Pospíšil.

Úřadu práce v Olomouci se však taková podmínka vůbec nelíbí. Legislativa totiž zakazuje při zaměstnávání jakékoli rozlišování mezi muži a ženami. „Inzerát je pravděpodobně diskriminující podle pohlaví,“ uvedla Jana Čuhlová z olomouckého úřadu práce.

Argumenty o noční práci a zátěži spojené s „pacifikováním“ opilců sice mají podle právníků úřadu svoji váhu, ale v tomto případě by podle nich bylo vhodnější, pokud by policie uvedla požadavek na fyzickou zdatnost uchazeče. „Bylo by to přiměřenější než požadavek na pohlaví,“ dodala Čuhlová.

Vedení městské policie poté, co se o podmínku diskvalifikující ženy ze soutěže o dvě pracovní místa začal zajímat Deník, oznámilo, že zveřejnilo nový inzerát bez omezující podmínky. „Nechtěli jsme diskriminovat ženy. Bylo to nedopatření. Pokud by se přihlásila žena, která bude splňovat podmínky, vezmeme ji,“ uvedl ředitel policie Pospíšil.

V novém inzerátu šternberské městské policie již chybí závorka s uvedením počtu volných míst a požadovaného pohlaví. „Nechtěli jsme diskriminovat ženy. Bylo to nedopatření. Pokud by se přihlásila žena, která bude splňovat podmínky, vezmeme ji,“ uvedl ředitel strážníků Pospíšil.

Šternberská městská policie čítá dvě desítky strážníků a v jejich řadách pracují také čtyři ženy. Dvě z nich mají jako strážnice na starosti zejména parkovací zónu a další dvě pracují u policejních kamer, kde sledují bezpečnost v ulicích města.

O volná místa se mohou zájemci ucházet do 19. listopadu, kdy končí termín přijímání přihlášek.

„Máme i dámskou sprchu“


LITOVEL - Nové zaměstnance nyní přijímá i Městská policie v Litovli. „Máme šest strážníků. Jeden odchází, takže hledáme náhradu. Dalšího přijmeme jako posilu navíc. Výběrové řízení bude do konce října, ale zájem je malý. Přihlásili se jen tři uchazeči,“ uvedl litovelský tajemník Radovan Vašíček.
V minulosti v Litovli sloužila také jedna strážnice. Po čase však na vlastní žádost odešla. „Zázemí jsme pro ženy vybudovali, máme dámskou šatnu, sprchu i toalety. V posledních letech se však ženy na místo strážníka vůbec nehlásí. Jsme však schopni je zaměstnat,“ řekl Vašíček.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika