„S těmito termíny jsme od počátku počítali, práce na budově v ulici Kosmonautů nijak nebrání vzniku toho samostatného celku k prvnímu lednu příštího roku,“ uvedl náměstek ředitele severomoravských policistů Tomáš Tuhý.

Reorganizace policejní administrativy v Olomouci již dočasně přesunula některé olomoucké policejní útvary do Přerova.

„Tam je zhruba čtyřicet příslušníků kriminální policie a dalších šest z odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál,“ uvedl Tuhý.

Podle neoficiálních informací však toto opatření v olomouckých policistech nevyvolalo příliš velké nadšení. Stěžují si především na komplikace způsobené dojížděním a na nedostatek místa v kancelářích.

„Každá reorganizace v jakékoli firmě s sebou přináší dočasná opatření. Z našeho hlediska byla maximální snaha přizpůsobit tato provizorní opatření tak, abychom zachovali všechny důstojné podmínky pro práci všech policistů a občanských zaměstnanců,“ uvedla ostravská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Přerovští policisté si naopak dočasnou reformu chválí.

„Je to pro nás velká výhoda, že tady olomoucké kolegy máme. Rozhodně si nemyslím, že bychom si navzájem nějak překáželi, naše prostory jsou dostačující,“ řekl policista David Kalina.

Obsazení budovy bývalého okresního ředitelství zůstává beze změn.

„Navíc zde pracují někteří pracovníci Služby kriminální policie a vyšetřování z budovy v Jeremenkově ulici, která je v současnosti již vyklizená,“ vysvětlil Tuhý.

Proč vlastně všechny změny?

Stávající objekt územního odboru Olomouc totiž neumožňuje umístění budoucího krajského ředitelství.

„Bylo tedy potřeba s dostatečným předstihem vyhodnotit všechny aspekty, včetně analýzy rozdílu finančních nákladů dvou možností, a to buď výstavby nového sídla, nebo úpravy vytipované budovy,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Pokud by se mělo policejní ředitelství vybudovat na „zelené louce“, náklady by se vyšplhaly na tři sta padesát milionů. V případě zvolené rekonstrukce padne na stavební úpravy včetně rekonstrukce vstupní části a parkoviště necelých čtyřicet devět milionů korun.

Dalších sedm milionů pak bude stát vybavení budovy.

„V nové budově v ulici Kosmonautů budou dopravní policisté z uniformovaných složek, dále zde budou sídlit policisté pohotovostního a eskortního oddílu a krajské útvary služby kriminální policie a vyšetřování,“ vysvětlil náměstek.