Letos však vlivem vyšších teplot nastoupila u rostlin fáze kvetení dříve, takže najít 1. května kvetoucí třešeň, to pro muže nemusí být snadný úkol.

V nížinách odkvétají nebo už mají drobné zelené plody.

„Na zahradě nám třešeň odkvetla už zhruba před týdnem, deseti dny, takže mám asi smůlu. Leda bych přiměla manžela, abychom vyrazili do města pod nějakou okrasnou původem z Číny, ale to není ono,“ smála se čtyřicátnice Jana z Olomouce.

V třešňové aleji u Bohuňovic už většina třešní také odkvetla.

„Jste moc nízko. Stejně tak na Prostějovsku je v porovnání s námi rozdíl týden i deset dní," hodnotil Jaroslav Mačkal, šéf sadů ve Vilémově Zemědělského družstva Senice na Hané.

"Nám už odkvetly švestky, ale třešně se ještě snaží,“ popisoval rozpuk v největších ovocných sadech na Olomoucku.

Na sedmi hektarech kvete celé spektrum odrůd třešně. „Něco je na počátku, něco odkvetlejší, ale okvětní lístky jsou tam pořád,“ popisoval podmínky pro májové polibky v oblasti ležící v nadmořské výšce 360 metrů.

Ilustrační foto
Korunní pevnůstka zve na Májovou slavnost. Plus další tipy na 1. května

Léta koupání pod odkvetlým stromem?

Podle pozorování fenologů Českého hydrometeorologického ústavu začaly rostliny vlivem vyšších teplot v minulých týdnech časněji svoji vegetační aktivitu.

Například u třešně ptačí v nadmořské výšce kolem 300 metrů spadá počátek kvetení do termínu 19. až 23. dubna a konec mezi 4. až 5. května. V Brně a okolí, na Hodonínsku a Uherskohradišťsku letos začala kvést již před 5. dubnem a na více než 80 procentech území České republiky rozkvetla mezi 6. až 20. dubnem.

V podhůří rozkvétá tento druh v těchto dnech.

„Již nyní můžeme říct, že čas kvetení těsně míjí 1. května, den, kdy si zamilovaní pod rozkvetlou třešní dávají polibek. Je to tedy spíše políbení ženy, aby si udržela krásu, plodnost a svému milému neuschla. Dříve se k tomu přidávala koupel v potoce, a to s vidinou omlazení. Možná nás čekají léta koupání v potoce pod odkvetlými třešněmi. V současné chvíli jsou třešně již ve fázi konce kvetení,“ uvedla v pátek Martina Součková z ČHMÚ.

Bývalá dětská ozdravovna ve Vojtěchově
Developer Morávek koupil bývalou dětskou ozdravovnu ve Vojtěchově