„Dlouho jsme tuto investici připravovali, teď věřím, že za pár měsíců bude zdárně hotovo,“ nechala se mimo jiné slyšet v úvodním proslovu plumlovská starostka Gabriela Jančíková s tím, že příprava celého projektu byla opravdu náročná.

Důležitá v mnoha směrech

Další z řečníků hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk připomněl důležitost cyklostezky vzhledem k vyšší bezpečnosti kolařů a vyslovil přání plné víry, že se brzy podaří vybudovat i další propojení směrem na Prostějov a na druhou stranu do hor.

Svou špetkou do mlýna přispěl i prostějovský primátor František Jura.

„Pro Prostějov je plumlovská přehrada strašně důležitá. A tak jsme se rozhodli stavbu cyklostezky podpořit a to i finančně částkou minimálně půl milionu korun. Jsem rád, že se projekt dotáhl do konce. A vlastně už je skoro hotovo,“ usmál se primátor Jura.

Na kolik investice přijde?

Realizace projektu, který nese oficiální název „Cyklostezka Plumlov-Mostkovice, atraktivní přehrada“, byla vysoutěžena za více než 23 milionů.

„Konkrétně za nabídkovou cenu 23 403 030 korun bez DPH. Rádi bychom ji prakticky celou zaplatili s využitím dotací. Máme již schválenou dotaci zhruba ve výši 16 milionů korun a i další peníze máme přislíbené či jejich získání rozjednané,“ popsala už dříve starostka Jančíková s tím, že stavba by měla být dokončena na podzim letošního roku.

Vytyčí, pokácí, zpevní

Akci bude provádět společnost SPH Stavby s. r. o. z Bystřice nad Pernštejnem.

„Začneme vytyčením stavby a kácením a vyčištěním míst, kudy stezka povede. Dál zpevníme části budoucí cyklostezky, které jsou v plánu vedené těsně u vody,“ zmínil se vedoucí výroby ve společnosti Zdeněk Černý.

Mapka cyklostezky podél plumlovské přehradyZdroj: DENÍK

Lavičky i most

Součástí projektu je i řada mobiliářových prvků v podobě odpočívadel, laviček, stojanů na kola, informačních tabulí a dalšího zařízení.

„Za to jsem opravdu ráda, protože to konečný výsledek hodně zatraktivní,“ doplnila starostka Jančíková.

Projekt stavby obsahuje i jednu významnou zvláštnost. V lokalitě „Bahňák“ u Plumlova bude totiž stezka v jednom místě vyvedena nad vodu a vznikne tam tak masivní mostní konstrukce.

Záměrem pro budování cyklostezky je nejen dosažení komfortnějšího cestování na kole u přehrady, ale především odlehčení provozu mezi Plumlovem a Mostkovicemi, kde je to pro cyklisty dost nebezpečné. Plánovaná cyklostezka by z těchto míst totiž měla odklonit značnou část cyklistické dopravy. Stezka má vést podél severního břehu od letního kina přes pláž U Lázničků až ke kopci zvanému Kašparák. Vyústí tedy za bývalou nudapláží na cestu vedoucí od Zlechova směrem k Podhradskému rybníku. Široká má být podle údajů v původním projektu v průměru tři metry, dlouhá 1934 metrů a úseky lemované zábradlím budou mít délku 572 metrů.