Jeden fakt zůstává neměnný: drtivá většina pojistných podvodů se týká povinného ručení a havarijního pojištění automobilů. Nejrůznější finty se však už netočí okolo blatníků a čelních skel.

„Mají mnohem sofistikovanější, složitější a nezřídka i mezinárodní podtext. Týkají se například drahých automobilů, ukradených na zakázku nebo dovezených vozidel, která bourají opakovaně a často už existují pouze papírově,“ sdělil mluvčí České pojišťovny (ČP) Václav Bálek.

Mluvčí Kooperativy Marek Vích doplňuje, že klienti se stále častěji snaží při hlášení škody uplatnit nárok na pojistné plnění i za věci, které nebyly nebo ani nemohly být poškozeny.

Rozbité vázy byly jen repliky

Tak tomu bylo v případě staršího manželského páru z Prostějovska, který se svým oprýskaným mercedesem havaroval v únoru v Praze. Nehoda se neobešla bez zranění a na místo přijela sanitka.

„Vedle škody na vozidle, která nebyla vyšší než třicet tisíc korun, předložili poškození doklad za nákup váz za více než 180 tisíc korun. Nicméně v protokolu o dopravní nehodě nebyla o poškození vzácných kusů žádná zmínka,“ popsal Vích.

Detektivové z pojišťovny zajistili z auta střepy z váz. Znalci zjistili, že se pocházejí z repliky v hodnotě mnohonásobně nižší, než byla výše nároku.
Policisté upozorňují, že podvodu se dopouští i ten, kdo okolnosti pojistné události úmyslně zkreslí nebo zamlčí.

„Pachateli pak hrozí až dva roky vězení,“ upozornila olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Pokud se však jedná o organizovanou skupinu nebo je škoda velkého rozsahu, může se trestní sazba vyšplhat až na osm, respektive dvanáct let.

Podvody za třicet milionů

oDolejšová potvrdila, že se policisté na Olomoucku nejčastěji setkávají s pojistnými podvody v souvislosti s automobily.

Odborníci varují, že další vlnu pokusů o ošálení pojišťoven může způsobit i zvyšující se nezaměstnanost.

„Určitý nárůst pojistných podvodů lze v souvislosti se současným hospodářským poklesem očekávat. Nemyslím však, že to bude tak masivní nárůst, jaký například hlásí USA. Tam mají totiž odlišné konstrukce některých pojistných produktů,“ uvedl Ondřej Karel z České asociace pojišťoven.

Mluvčí Kooperativy míní, že růst nezaměstnanosti nebo snižování reálné hodnoty mezd ovlivňují počty podvodů.

„Ze zkušenosti však víme, že pokus o bezdůvodné obohacení udělá jak člověk nalézající se momentálně v náročné životní situaci, tak i osoba s nadstandardními příjmy,“ podotkl Vích.

Zároveň se zdokonalováním metod podvodníků se „vyzbrojují“ i pojišťovny.

„Naši specialisté využívají moderní počítačovou techniku a spolupracují s policisty,“ řekl mluvčí České pojišťovny Bálek.

Dodal, že za minulý rok odhalili jejich detektivové na severní Moravě pojistné podvody celkem za třicet milionů korun.

Ivo Opletal