„Často se jednalo o lidi kteří se před den vydali k obvodnímu lékaři a když viděli plnou ordinaci, odešli a po sedmnácté hodině si přišli na pohotovost,“ řekl Ivo Mareš. Často se prý také jednalo o lidi, kteří šli kolem pohotovostní ambulance náhodou a tak si třeba cestou z nákupu si nechali změřit krevní tlak nebo hladinu cukru.

Vyšetření by přitom mohli absolvovat u svého obvodního lékaře. „Je ještě příliš brzo na hodnocení, ale kromě prvního lednového dne, kdy bylo pacientů na pohotovostech více, v dalších dnech se jejich počet snížil až o třetinu. S vybíráním poplatku není rozhodně žádný problém, lidé jsou dobře informování a dosud se nestalo, že by někdo odmítl zaplatit,“ dodal Ivo Mareš.

Tři pracoviště lékařské pohotovosti spadající pod Lékařskou záchrannou službu loni využilo kolem 50 tisíc lidí. Poplatek za ošetření na pohotovosti mnoho lidí schvaluje. Podle Evy Roháčkové ze Šumperka tato platba rodinný rozpočet určitě nezruinuje.

„Loni jsem pohotovost s dětmi navštívila dvakrát, v jednom případě byla čekárna plná a museli jsme delší dobu čekat. Pokud ubude lidí, kteří tam chodí s banálními potížemi, bude to jen dobře. Pohotovost by měl člověk opravdu vyhledat, když je nejhůř,“ řekla Roháčková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika