Vypadá to, jako by regulační poplatek zavedený od ledna skutečně odradil nemocné od cesty na lékařskou službu první pomoci. Po půl hodině se otevřely dveře a vstoupil starší muž.

„Musím zaplatit devadesát korun?“ kroutil hlavou při pohledu na nápis na dveřích. „Tak co vás trápí,“ zeptala se sestra pacienta, který zjevně nebyl na pohotovosti poprvé. Poté, co se sestře pochlubil, že už přebývá v cukrovaru, začal si plačtivě stěžovat na bolesti, nemocné prsty na nohou a hemoroidy.

Když jej upozornila, že pohotovost slouží akutním případům a za ošetření musí každý zaplatit devadesát korun, bezdomovec chtěl mluvit s lékařem a požadoval aspoň injekci od bolesti.

Doktor vyslechl mužovu tirádu na chronické problémy a odkázal jej na ordinaci ve Wurmově ulici, která slouží právě bezdomovcům. Když muž neuspěl ani ve „vyjednávání“ o zaplacení nižšího poplatku, napil se vody z kohoutku na chodbě a z polikliniky odešel.

V únoru může být všechno jinak…


Ten večer byl na pohotovosti osmým pacientem. „Lidí chodí méně, ale záleží na období. V únoru může situace vypadat úplně jinak,“ uvedla zdravotní sestra, která sloužila pohotovostní službu.

Stejně tak lékařka Noemi Záleská ze sousední dětské pohotovosti měla ten večer méně práce než jindy. „Zatím jsem měla dva případy, z toho jeden úraz, který jsem odeslala do nemocnice,“ popisovala službu Záleská.

V porovnání se stejným obdobím v loňském roce zatím přišlo lidí méně. „Například na Nový rok jednoznačně. Ale je to krátká doba na hodnocení, navíc nemocných nyní není tolik. Až přijde epidemie, vše může být jinak,“ reagovala lékařka.

Do konce služby ve 22 hodin ošetřila už jen jednoho malého pacienta.

Pokles až o třicet procent


Pohotovost spadá pod krajskou záchrannou službu. Její mluvčí Jan Weinberg uvedl, že první zkušenosti s regulačními poplatky ukazují na to, že pacientů ubylo.

„Zatím je to méně o o pětadvacet až třicet procent. Ale je to chyba malých čísel - hodnotíme pouze týden,“ uvedl Weinberg. S lékaři se shodl na tom, že nemocnost v regionu zatím není velká a v případě příchodu epidemie se může návštěvnost pohotovosti zvýšit.

Od ledna se platí za návštěvu ordinace lékaře třicet korun a stejnou sumu si počítají lékárny za položku na receptu. Šedesát korun stojí jeden den pobytu v nemocnici a pohotovost o třicet korun více.

Poplatek na pohotovosti se přitom nezapočítává do ročního pětitisícového limitu stanoveného ministerstvem zdravotnictví. Ten garantuje, že zejména chronicky nemocní lidé by neměli zaplatit více než tuto sumu.

Co zaplatí na regulačních poplatcích a doplatcích na léky navíc, to jim pojišťovna vrátí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika