Jižní část Olomouckého kraje nabízí tři hlavní cyklostezky, a to Moravskou, cyklostezku Bečva a Bystřička.

„Cyklostezka Bečva je nová ucelená trasa pro cyklisty. A například lokalita Hranicko má zase připravený specifický produkt takzvané tematické cyklotrasy,“ popsala Djamila Králíková z organizace Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu.

Při hledání vhodné trasy si zde přijdou na své jak méně zdatní cyklisti, tak i ti, kteří jsou na tom fyzicky lépe.

„Vysokou náročnost mají například některé cesty na Olomoucku a Šternbersku, na Mohelnicku existuje zase takzvaná Čarodějnická cyklotrasa, na Hranicku si kolaři došlapou k pramenu Odry a Uničovsko nabízí cyklostezku Sovinec,“ informuje Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu.

Lehká Haná i drsné Jeseníky

Regiony Konicka, Lipnicka, Střední Hané Přerovska a Prostějovska mají zase především trasy střední a nízké náročnosti.

Kam však vyrážejí najisto ti, kteří touží po větší námaze, jsou Jeseníky.

„Nové a zajímavé jsou například Rychlebské stezky. Oblíbenými jsou horské partie, a to části takzvané jesenické magistrály, hřebenovka, okolí Skřítku, Paprsku, Rejvíz, Javornicko a další. Méně náročné jsou nižší pasáže, jako je například Údolí Desné, okolí Zábřehu, Zábřežská pahorkatina. Dost neobjevené, ale krásné je celé Staroměstsko a Hanušovicko,“ vyjmenoval Jan Závěšický ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Koupání v lomech na Javornicku

Obě instituce potvrzují, že cesty pro turisty na kolech dobře lemují další služby, které k výletům patří.

„Jsou to stravovací zařízení podél tras, možnost koupání, návštěva turisticky vyhledávaných cílů,“ vypočítala Králíková.

„Po výletu se jezdci osvěží v zatopených lomech na Javornicku a Žulovsku, relaxují v Lázních Velké Losiny, Lipová-lázně, Priessnitzových lázních v Jeseníku a tak dále. Obce a srdužení na trase po celou sezonu připravují kulturní program, například tradiční poutě bohaté na místní folklor, speciality, historii a společenská setkávání,“ přidal Závěšický.

Doplnil také data o celkovém počtu cyklostezek v kraji.

„Pokud se započítají do celkového součtu i ty cyklostezky, které se nyní staví, tak je celkem v Olomouckém kraji sto šedesát osm kilometrů samostatných cyklostezek a komunikací vhodných pro zaměstnaneckou cyklistickou dopravu. Cyklostezek je pak sto čtyřicet kilometrů a komunikací vhodných pro cyklisty je osmadvacet kilometrů,“ dodal.

Přilba nejen pro děti

Ještě než se turisté opřou do pedálů, je třeba, aby si udělali základní kontrolu kola po zimě.

„Revize se týká brzd, řetězu, předních i zadních kol a duší. Je potřeba mít v pořádku i povinnou výbavu, tedy přední a zadní světla, odrazové prvky na kolech a šlapátcích, zvonek se hodí například právě na cyklostezce,“ nastínil Josef Kaňkovský, který se živí prodejem a servisem bicyklů.

Ačkoli je helma povinná jen pro děti do patnácti let, Kaňkovský ji doporučuje i ostatním.

„Jde přece jen o život, ruka sroste celkem dobře, ale hlava se chránit musí,“ uzavřel.